Nasz teatr logo

45 rocznica śmierci Władysława Hańczy

45 lat temu odszedł w Warszawie Władysław Hańcza, niezapomniany Kargul z komediowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego, książę Janusz Radziwiłł z Potopu Jerzego Hoffmana i Maciej Boryna z Chłopów Jana Rybkowskiego.
 
Władysław Hańcza debiutował 27 listopada 1927 roku na poznańskiej scenie Teatru Polskiego rolą Hermesa w Nocy Listopadowej według Wyspiańskiego.  Przed wojną grał w teatrach w Poznaniu, Katowicach, Toruniu i Łodzi. Okres okupacji spędził w Warszawie, a krótko po wojnie występowała scenie Teatru Wojska Polskiego w Łodzi. W 1948 roku związał się ze sceną Teatru Polskiego w Warszawie, którego aktorem pozostał do końca życia. Przez wiele lat był wykładowcą warszawskiej PWST.
 
Jeszcze przed wojną był dostrzegany przez krytykę, która widziała w nim wielki talent młodego pokolenia. Uznanie zyskał w Poznaniu jego biskup Stanisław z Bolesława Śmiałego i Wernyhora z Wesela, zaś w Łodzi Pankracy ze słynnej inscenizacji Nie-Boskiej komedii według Schillera. Jego wybitnym osiągnięciem w początkach warszawskiego okresu był Bubnow z Na dnie Gorkiego w inscenizacji Leona Schillera z 1949. Słynnymi rolami z nurtu romantycznego była rola senatora w Dziadach Bardiniego z 1955 roku i kreacja aktorska Alessandra Medici z legendarnego przedstawienia Lorencazzia de Musseta. Wśród późniejszych wielkich ról Hańczy znalazł się Botwel w Marii Stuart Słowackiego z 1958 roku, tytułowa postać z Króla Leara Szekspira z 1962 roku, Borys Godunow z tragedii Puszkina z 1963 roku, późniejsza o rok postać Księdza w mickiewiczowskich Dziadach, czy wreszcie Derwid z Lilli Wenedy z 1968 roku. Największą sławę wśród ról romantycznych przyniosła Hańczy rola Wojewody z Mazepy w reżyserii Jana Kreczmara.
 
Spośród ról nieromantycznych poza wspomnianym już Bubnowem, zasłynął Władysław Hańcza z kreacji Cabota w Pożądaniu w cieniu wiązów ONeilla z 1961 roku, Fiodora Karamazowa z Braci Karamazow z 1963 roku, czy Edwarda Tellera z Przesłuchania J.R. Oppenheimera, którą to sztukę sam reżyserował. Wielokrotnie oglądaliśmy Hańczę także na ekranie Teatru Telewizji. Ostatnią teatralną rolą aktora był Matwiej z Przy pełni księżyca z 1977 roku.
 
Fot. Zygmunt Januszewski/TVP/East News