Nasz teatr logo

Premiera "Snu srebrnego Salomei" w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej

19 listopada na scenie Gadzickiego legnickiego teatru im. Heleny Modrzejewskiej odbędzie się premiera Snu srebrnego Salomei w reżyserii Piotra Cieplaka.

Sen srebrny Salomei Juliusza Słowackiego to wciągająca, pełna zwrotów akcji sztuka, zaludniona przez niezwykłe, skomplikowane osobowości. Mimo że napisana prawie dwieście lat temu, jest dla dzisiejszego widza żywa, ekscytująca i angażująca emocjonalnie.

Rzecz dzieje się w roku 1768 na ukraińskich terenach Rzeczypospolitej, gdzie chłopi podnoszą bunt przeciwko polskim panom. W miastach, miasteczkach i dworach dochodzi do potwornych masakr, krwawo mszczonych przez oddziały szlacheckie. Na tym tle Słowacki opowiada poruszającą historię miłości i zdrady, zemsty i walki o godność, zaskakująco nowocześnie zderzając tragizm z komizmem. W sposób głęboki i pozbawiony uprzedzeń spogląda na węzeł gordyjski polsko-ukraińskiej historii.

Na scenie zobaczymy Magdę Biegańską, Gabrielę Fabian, Joannę Gonschorek, Zuzę Motorniuk, Bartosza Bulandę, Bogdana Grzeszczaka, Mateusza Krzyka, Tomasza Lulka, Jakuba Stefaniaka, Pawła Wolaka i Mariusza Sikorskiego. Za scenografię odpowiedzialny jest Andrzej Witkowski, zaś muzykę przygotował Paweł Czepułkowski.