Nasz teatr logo

Listopadowa premiera w Teatrze Ateneum „Alicja w krainie snów”.

Teatr Ateneum zaprasza widzów na premierę sztuki „Alicja w krainie snów”, która będzie miała miejsce 5 listopada na Scenie Głównej Teatru. Autorami sztuki są - dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk i reżyser Wawrzyniec Kostrzewski, którzy napisali ją specjalnie dla Teatru Ateneum. Inspiracją do jej powstania była ikoniczna „Alicją w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Na scenie wystąpią: Katarzyna Ucherska, Olga Sarzyńska, Emilia Komarnicka, Maria Ciunelis, Dorota Nowakowska, Wojciech Brzeziński, Bartłomiej Nowosielski, Dariusz Wnuk, Przemysław Bluszcz.
 
Z dwuczęściowej powieści autorzy pozostawili główny wątek: przygody dziewczynki w wyimaginowanym świecie ludzi i zwierząt zaludniających fantazję nadwrażliwego dziecka. Akcję przenieśli do „nierzeczywistej rzeczywistości” współczesnej szkoły, której uczennica
(w naszym spektaklu – nastoletnia) czuje się po trosze więźniem, marzącym o ucieczce w świat nieznanej jeszcze dorosłości. Nim to nastąpi, trzeba się rozliczyć z niepokojącym, cudownym, ale i pełnym lęków dzieciństwem.
Spektakl dla nastolatków, ich rodziców i wychowawców, którzy stęsknili się za Alicją, jest zaproszeniem do wspólnej podróży po podziemnym świecie Białego Królika, Kota z Cheshire, Kapelusznika, Myszy, Gąsienicy, Króla, Królowej i Księżnej.
 
- Alicja to jest metafizyczny horror, thriller psychologiczny; bajka, która w ogóle nie jest bajką. Niesamowita opowieść nie tyle o dojrzewaniu, ale o przejściu ze świata dzieciństwa do świata dorosłości. Nadrzędnym celem dla nas, twórców tego spektaklu, było wyjście naprzeciw potrzebom młodych ludzi, zderzenie się z ich problemami, z ich psychologią. Alicja będzie spektaklem nowoczesnym, multimedialnym, odwołującym się do ich rzeczywistości dzisiaj - mówi Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser i współautor sztuki.

Informację o sztuce podchodzą z notki prasowej.