Nasz teatr logo

Czytania performatywne w Teatrze Ateneum. Warszawa


17 października o 19.00 Teatr Atenum zaprasza na pierwsze w tym sezonie czytanie performatywne. Pierwszą zaprezentowaną sztuką współczesną utworów pochodzenia austriackich będzie „Joanna” Cornelii Rainder. Aktorka, Magda Schejbal przedstawi utwór w formie monologu. Wstęp na czytanie jest wolny, a miejscem spotkania jest Scena 61 Teatru Ateneum.
 
Joanna z Orleanu i Joanna dzisiaj? Co ma wspólnego dziewczyna należąca do generacji „2.0”
z odważną wojowniczką z okresu Średniowiecza? Kilka stuleci minęło a jednak jest wiele punktów stycznych: Joanna z Orleanu i Joanna, nastolatka z naszych czasów. W tejże Joannie mieści się wiele osób: ”Zofia, Krystyna, Ludwika, Anna”. Wszystkie cztery są Joanną. Ale mogłyby by nosić inne imiona. Łączy je wspólna bojaźń i zwątpienie. Poprzez postaci czterech dziewcząt słyszy Joanna głosy, które odbierają jej pewność. Kim więc jest? Co potrafi? Aby pokierować swoją drogą życia, posiada właściwie wiele możliwości, a także poczucie wolności. Ale która z dróg mogłaby być słuszna?
 
Magdalena Schejbal wcieli się we wszystkie bohaterki. Zmieniają one miejsca akcji, przeistaczają się w postaci znane z własnego otoczenia. W ramach konwencji „teatralnego tempa” poruszają się swobodnie pomiędzy stuleciami. Stawiają wesołe, brzmiące irracjonalnie tezy i pytania – oczekując poważnych odpowiedzi. Pomimo podróży w przeszłość pozostaje „Joanna” sztuką współczesną, wypełnioną emocjonalnym balansowaniem przedstawicielek młodego pokolenia w świecie, w którym żyją.

Informacje o sztuce pochodzą z notki prasowej.