Nasz teatr logo

Sezon 2022/2023 w Teatrze Dramatycznym. Warszawa

Nowy sezon w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy właśnie się rozpoczyna. Dramatyczny przygotował dla widzów aż 9 premier, w tym jedną online. Pierwszą premierą sezonu 2022/2023 będzie spektakl „Mój rok relaksu i odpoczynku” na podstawie książki Ottessy Moshfegh.

PREMIERY NAJNOWSZEGO SEZONU:

Ottessa Moshfegh, Mój rok relaksu i odpoczynku, Scena im. Gustawa Holoubka
reżyseria: Katarzyna Minkowska
premiera 8 grudnia 2022
"Mój rok relaksu i odpoczynku" na podstawie książki Ottessy Moshfegh to studium nieuświadomionej żałoby, przeżywanej przez główną bohaterkę po śmierci rodziców. Trudne relacje z bliskimi, absurdy świata urynkowionej sztuki współczesnej oraz radykalne strategie terapeutyczne to niektóre z tematów poruszanych w spektaklu, którego główna bohaterka próbuje przespać jeden rok, żeby odrodzić się jako nowa osoba.
 
The Landscape of Fear / Pejzaż strachu [tyt.rob.], Mała Scena
reżyseria: Lucy Sosnowska
premiera: styczeń 2023
Tęsknimy za tym, aby być - w połączeniu z innymi, mniej samotni i lepiej rozumiani, szczęśliwsi. Nie wiemy jednak, jak to osiągnąć. Kruchość więzi społecznych, urynkowienie niemal każdego aspektu życia, brak socjalnego bezpieczeństwa i cała masa innych czynników sprawia, że naszą codziennością stał się lęk. Boimy się, bo świat, w którym żyjemy, jawi się jako zagrażający. Lęk nie jest jednak wyłącznie domeną człowieka. Według najnowszego nurtu badań nad światem zwierząt, strach jest jedną z kluczowych emocji, jaka kształtuje relacje pomiędzy współistniejącymi gatunkami. Badanie pejzażu strachu jest podstawowe dla rozumienia połączeń i zależności w obrębie natury, których częścią jesteśmy. Dlatego razem z twórcami i widzami, twórcy chcą zanurzyć się w świat zwierząt i przyjrzeć się światu z ich perspektywy. Celem jest powstanie immersyjnego, sensualnego spektaklu, którego metodologiczną podstawę stanowi wciąż opracowywany przez naukowców i naukowczynie model tzw. „zwierzęcej mapy strachu”
 
Sex edukacja, Mała Scena
reżyseria: Agata Koszalińska
premiera: marzec 2023
Sex edukacja" to spektakl site specific z elementami musicalu. Przejdziemy przez złożone światy niewiedzy i lęku, wprost do radosnej celebracji seksualności w mnogości jej wariantów. Spektakl powstanie we współpracy z seksuologami oraz specjalistami od edukacji seksualnej i będzie dużą dawką rzetelnej wiedzy - nie tylko dla uczniów liceum.
 
James Mathew Barry, Piotruś Pan, Scena im. Gustawa Holoubka
reżyseria: Anna Ilczuk
premiera: marzec/kwiecień 2023
 
McDonald’s [tyt.rob.], Mała Scena
reżyseria: Piotr Pacześniak
premiera: czerwiec 2023
W 2022 roku mija 30 lat od otwarcia pierwszej restauracji McDonald’s w Polsce, w samym sercu Warszawy, w budynku domu handlowego Sezam, tuż obok Teatru Dramatycznego. Jacek Kuroń przecina wstęgę. Obecni są Agnieszka Osiecka, Kazimierz Górski, Adam Michnik. Polska wita się z kapitalizmem. Dziś, 30 lat od tamtej chwili, patrzymy na to wydarzenie z radykalnie innej perspektywy: wyciętych pod pastwiska lasów Amazonii i potransformacyjnej traumy tych, którzy zapłacili najwięcej za szokową terapię polskiej gospodarki. Ale w pierwszej kolejności McDonald’s będzie spektaklem o ludziach desperacko szukających nowego otwarcia w swoim życiu. O ludziach wychodzących ze swoich małych kryzysów i liczących na to, że zaraz nie wpadną w kolejne.

Agnieszka Szpila, Heksy, Scena im. Gustawa Holoubka
reżyseria: Monika Strzępka / Marta Ziółek"
premiera: czerwiec 2023
Książka "Heksy" Agnieszki Szpili to eko-feministyczny manifest dokonujący radykalnego cięcia między tym, co patriarchalne, a tym, co wyłania się jako dawna, zapomniana opowieść o kobiecości, której istnienie jest głęboko sprzężone z naturą. Artykulacja nowej duchowości i identyfikacja źródła siły, która dziś scala kobiety protestujące na ulicach Polski. Spektakl w reżyserii Moniki Strzępki i Marty Ziółek, w którym ciało i język są równoprawnymi „mówiącymi”. W procesie twórczym artystki będą eksplorować obszary, w których możliwość kobiecej wspólnoty jest nie tylko przedstawiana, ale też wytwarzana w procesie warsztatów i prób.
 
Chłopaki płaczą [tyt.rob.], Mała Scena
reżyseria: Michał Buszewicz
Jakie ekwiwalenty znajduje sobie płacz, jeśli nie zostanie wypłakany? Gdzie zbierają się niewypuszczone na zewnątrz męskie łzy? Czy da się oswoić widok płaczącego mężczyzny na tyle, że stanie się on najzwyklejszym widokiem świata? Nawet jeśli, to droga wiedzie przez zmierzenie się z czymś, co pozostaje dziwne, śmieszne, niewygodne - męskim płaczem, męskimi łzami, płaczącym facetem. Dotrzeć do tych łez, wypuścić je na zewnątrz, wypłakać niewypłakane - temu, poprzez swój wspólnotowy i przyzwoleniowy wymiar, służyć ma spektakl Chłopaki płaczą.
 
Matki: pieśń na czas wojny, Scena im. Gustawa Holoubka
reżyseria: Marta Górnicka
premiera: lipiec 2023
Performans na 25 matek ukraińskich, polskich, białoruskich oraz ich dzieci. W różnym wieku i z różnymi historiami życiowymi. Uchodźczynie z Mariupola, Kijowa, Buczy. Te, które uciekły przed wojna, i te, które uciekły przed prześladowaniem – wszystkie znajdą swoje miejsce w CHÓRZE MATEK. W rytualnej, post-operowej (odnoszącej się do żeńskich chórów z VII wieku przed naszą erą) chórowej formie.
 
ONLINE:
Dzieci Saturna
realizacja: Agata Baumgart i Aleksandra Matlingiewicz
"Dzieci Saturna"
Nowatorskie koncepty Baumgart w dużej mierze skierowane są do młodzieży. To projekty artystyczno-badawcze, które nazwać można „aplikacjami performatywnymi”. Twórczyni w autorski sposób łączy działanie performatywne z platformą wiedzy i technologią, proponując nowy format sztuki o szerokim oddziaływaniu społecznym i popularyzującym wiedzę. DZIECI SATURNA, pierwszy z projektów Agaty Baumgart i Aleksandry Matlingiewicz, realizowany będzie w formie online jako strona internetowa oraz słuchowisko ASMR.
Źródło: Informacje pochodzą z notki prasowej. 

Zdj: Tomasz Urbanek/ East News