Nasz teatr logo

Festiwal Łódź Czterech Kultur.

Kolejna edycja Festiwalu Czterech Kultur przed nami. Na 9 dni (od 9 do 17 września) mieszkańcy Łodzi jak i każdy kto odwiedzi to miasto w tym czasie, będzie miał okazję aby zapoznać się ze sztuką różnorodną, osadzoną w  kulturowych archetypach. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest jedno z najcieplejszych słów języka polskiego: bliscy.
 
Kim są bliscy nam ludzie i co stanowi o tej bliskości?
Bliscy geograficznie, bo wspólnie zamieszkujący niewielki obszar, którego problemy są wspólnymi problemami, a ulice wspólnym tłem codziennego życia. Oddychając tym samym powietrzem, dzieląc troski o dostępność szpitali, liczbę przedszkoli, awarie tramwajów, zbliżamy się nieuchronnie. Czy zamieszkując to samo miasto jesteśmy sobie bliscy na tyle, by tworzyć i celebrować wspólnotę?
Bliscy historycznie, bo łączy nas historia, którą co roku upamiętniamy; zbliża też wszystko to, co codzienne, realne, praktycznie istotne. Bliscy są zatem i łodzianie zamieszkujący miasto od pokoleń, i mieszkający na tej samej ulicy przybysze z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu, Hiszpanii. Chcemy ich lepiej poznawać, wysłuchać, rozumieć.
Poszukamy bliskości też szerzej – z ludźmi, którzy tworzyli miasto przed nami; z tymi, którzy zdecydowali się wyjechać i obserwują Łódź z perspektywy nowych miejsc i nowych wspólnot. Bliskości doświadczeń, wartości, przekonań, niezależnej od historii i geografii – wspólnoty  uniwersalnej. Dowiedziemy, że bliscy mogą przybywać z daleka lub mieszkać daleko. Chcemy świętować bliskość mimo wszystko, mimo oczywistych różnic, celebrować wspólnotę łodzian i łodzianek.
W końcu: chcemy być blisko siebie i w coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie przyglądać się sobie bez pośrednictwa wykrzywiających rzeczywistość politycznie opłacalnych narracji. Zmęczeni upychaniem ludzi w kategoriach, które nijak się mają do rzeczywistości, stawiamy na szczere, bliskie spotkanie z tym, co w nas najlepsze. Wierzymy, że słowa łódzkość i ludzkość nie bez przyczyny są bliźniaczo podobne i że w naszym mieście znajdziemy odpowiedzi na uniwersalne pytania o to, gdzie szukać nadziei w spolaryzowanych, chaotycznych i niepewnych czasach. – Informację pochodzą z oficjalnej strony festiwalu.
 
Program FŁ4K 2022: https://www.4kultury.pl/downloads/fl4k_22_program_do_pobrania.pdf