Nasz teatr logo

Lipcowy weekend w Dramatycznym. Warszawa

W Letnim  przeglądzie Teatru Dramatycznego w nadchodzący weekend, 23 oraz 24 lipca czekają na widzów dwa spektakle. Zarówno w sobotę jak i w niedziele o godz. 19.00 zagrany będzie spektakl „Rewizor” Komedia w pięciu aktach. Drugą propozycją jest przedstawienie „Sztuka intonacji” wystawiona w sobotę o 18.30, a w niedzielę o 17.30.
 
„Rewizor” Komedia w pięciu aktach to spektakl Mikołaja Gogola, który na trzy godziny przeniesie nas do świata pewnego miasteczka, w którym panuje wszechobecna korupcja. Mieszkańców dochodzą słuchy, że pewien wysoki rangą urzędnik ze stolicy planuję złożyć u nich wizytę. Lokalni ważniacy i mieszkańcy popadają w blady strach. Wszyscy zadają sobie pytania: Kim jest rewizor? Czy spadnie na nich kara za liczne nadużycia?
Równolegle w lokalnym zajeździe zjawia się tajemniczy przybysz, o którym krążą plotki, że nie płaci gospodarzowi za pokój. Wspólnota bierze obcego za rewizora. Prawda wygląda jednak inaczej: Chlestakow, marny urzędnik, tonie po szyję w karcianych długach i nie ma funduszy na opłacenie czynszu, a o byciu rewizorem mógłby tylko pomarzyć. Ta pomyłka staje się dla Chlestakowa szansą na wyimaginowany awans społeczny – zakłada więc maskę, którą mu przyprawiono. Po obu stronach rusza karnawał kłamstw.
Komedia Gogola obnaża absurdy naszej rzeczywistości i ułomności ludzkiej natury. Spektakl reżyseruje Jurij Murawicki, laureat Złotej Maski.
 
„Sztuka Intonacji” to spektakl Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Anny Wieczór. W roli Mistrza występuję Adam Ferency. Cały spektakl jest osnuty wokół tematu jakim jest istota teatru. Przy różnych trunkach, czy to w mieszkaniach czy przy kawiarnianych stolikach, toczą się te rozmowy. „Sztuka Intonacji” jest próbą odpowiedzi na pytania: Na czym polega fenomen najbardziej uznanych twórców teatru XX wieku? Dlaczego okazali się reformatorami? Autor sztuki zagląda daleko za kulisy i czerpie inspiracje z historii teatru, by móc opowiedzieć o geniuszu oraz powstawaniu wielkich idei, a także o ludzkich słabościach i zwyczajnym życiu.  Sztuka ta stwarza widzą możliwość bawienia się i odkrywania kolejnych nawiązań do najważniejszych postaci teatru XX wieku, z którymi mierzy się i z którego czerpie teatr również współcześnie. Spektakl ten został złożony się z dwóch dramatów: „Sztuki intonacji” i „Powrotu Orfeusza”.