Nasz teatr logo

Rozpoczął się Malta Festiwal Polska 2022. Poznań


W Poznaniu 27 czerwca rozpoczęła się  XXI edycja Malta Festival Polska, który potrwa do 4 lipca. Festiwal jest miejscem gdzie są prezentowane różnorodne dziedziny sztuki -  zarówno spektakle teatralne, taniec, sztuki wizualne, performanse, muzyka czy filmy. W programie tegorocznej edycji nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.

Hasłem przewodnim 32. edycji Malta Festival Poznań będzie Świat w uścisku / World Held Tight / Стиснутий Світ. Uścisk ma z jednej strony potencjał bliskości, czułości, troski, zrozumienia i solidarności, z drugiej – może być przemocowy i opresyjny. Świat w uścisku to również świat w potrzasku – świat, w którym bezpieczna przestrzeń do życia coraz bardziej się kurczy.

Wydarzenia w przestrzeniach festiwalowych tj. na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, w parku im. F. Chopina i na placu Kolegiackim, są bezpłatne, tak jak większość wydarzeń Festiwalu Malta. Wstęp płatny obowiązuje na spektakle i działania performatywne (bilety normalne i ulgowe) oraz wydarzenia partnerów, wchodzące w program Poznań na Malcie – lista tych wydarzeń pod adresem: https://malta-festival.pl/bilety-wejsciowki-zapisy-wstep-wolny/

IDEA FESTIWALU:
Program Malta Festival Poznań 2022 powstawał w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, rasizm, którego ten kryzys był i jest przejawem, skrajne podziały społeczne i konflikty kulturowe. Wojna w Ukrainie wzmocniła wśród twórców  potrzebę stworzenia festiwalu będącego przestrzenią upodmiotowienia i radykalnego zbiorowego marzenia o bardziej równościowym jutrze.
„Czujemy, że Malta Festival Poznań powinien odzwierciedlać coraz bardziej zróżnicowany społeczno-kulturowy kontekst, w jakim funkcjonuje. Jesteśmy na początku długiego procesu skierowanego nie tylko na zewnątrz, lecz także na nas samych”. – wypowiedź twórców festiwalu
Harmonogram festiwalu dostępny na stronie: https://malta-festival.pl/program/

A jeśli chodzi o teatr, to na festiwalu m.in. czekają na widzów spektakle Teatru Polskiego.
Wyjątkowym połączeniem polskości będą spektakle przygotowane przez Teatr Polski w Warszawie zagrane na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu, w najstarszym nieprzerwanie działającym budynku teatralnym w Polsce. Dyrektor warszawskiej sceny Andrzej Seweryn zaprasza na dwa teatralne wieczory w doborowym towarzystwie. W Savannah Bay Marguerite Duras w reżyserii Józefa Opalskiego młoda kobieta odwiedza starzejącą się aktorkę, z którą odtwarza wspólne wspomnienia. Deprawator Macieja Wojtyszki to podróż do Francji, rozmowy o ojczyźnie i synczyźnie mieszkającego pod Niceą Witolda Gombrowicza i wizytującego go w 1967 r. Czesława Miłosza.
 
Fot: Łukasz Gdak/ East News