Nasz teatr logo

„Orlando. Bloomsbury” w Narodowym Starym Teatrze. Kraków.

24 czerwca Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie przygotował premierę spektaklu „Orlando. Bloomsbury” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. Scenariusz powstał we współpracy reżyserki oraz Tomasza Walesiaka – był inspirowany improwizacjami zespołu aktorskiego. Sztuka powstała na motywach życia oraz twórczości Virginii Woolf. Obsada spektaklu: Natalia Kaja Chmielewska, Magda Grąziowska, Urszula Kiebzak, Paulina Kondrak, Maciej Charyton, Grzegorz Grabowski, Szymon Czacki, Krystian Durman, Radosław Krzyżowski, Łukasz Stawarczyk, Krzysztof Zawadzki, Aneta Jankowska (gościnnie), Stanisław Linowski, Joanna Połeć (gościnnie), Justyna Skoczek wykonanie muzyki. 

Scenariusz składa się również z fragmentów tekstów i scen z książek Virginii Woolf – „Orlando” w przekładzie Tomasza Bieronia, „Eseje wybrane” w przekładzie Magdy Heydel, „Pokrewne dusze” w przekładzie Mai Lavergne. Opowieść biograficzna” Autorstwa Viviane Forrester w przekładzie Marii Śledzianowskiej.

O SPEKTAKLU „ORLANDO. BLOOMSBURY”.
Spektakl Orlando to teatralny pejzaż, w którym fabuła powieści splata się z życiorysem Virginii Woolf i jej bliskich. Opierając się na listach i dziennikach twórczynie i twórcy rekonstruują mapę relacji między postaciami należącymi do przełomowej w latach 20. grupy artystycznej Bloomsbury. Doświadczenie metamorfozy spaja teatralną rzeczywistość Orlanda. W jej ramach odkrywamy przemiany, jakie przez lata zachodzą w grupie przyjaciół i jakim na przestrzeni dziejów podlega wiecznie młody, nieśmiertelny Orlando oraz otaczająca go rzeczywistość. Zmiany zachodzą w samej Virginii, która próbuje pisać mimo nawracającej falami depresji i przeżywa zupełnie dla niej nową i niezwykłą miłość. Metamorfozie ulega również recepcja jej życiorysu i twórczości na przestrzeni ostatnich stu lat, co najlepiej ilustrują dwie najpopularniejsze, przeczące sobie nawzajem biografie.
Na scenie spotkają się członkowie grupy Bloomsbury, którzy w trakcie trzech godzin przeżyją trzydzieści lat swojego życia. Orlando/Orlanda zostanie przywoływany/przywołana w geście podwójne teatralności – to Virginia i jej przyjaciele odegrają sceny z jego/jej historii. Widowiskowa gra przenikających się i oddziałujących ze sobą rzeczywistości zostanie uzupełniona o dotkliwie aktualny esej Virginii Woolf dotyczący pracy zawodowej kobiet, który dobitnie udowadnia, że czasem to, co powinno ulec zmianie, niekoniecznie się jej poddaje.
Źródło informacji o spektaklu: Oficjalna strona Starego Teatru w Krakowie

Fot: Andrzej Banaś/ Polska Press