Nasz teatr logo

Premiera „Orlando. Biografie” w Powszechnym. Warszawa

W najbliższą sobotę 25 czerwca w Teatrze Powszechnym odbędzie się premiera nowej sztuki „Orlando. Biografię” w reżyserii Agnieszki Błońskiej. Inspiracją do powstania spektaklu była powieść Virginii Woolf  „Orlando”oraz film Sally Potter o tym samym tytule. Do obsady spektaklu należą: aktorzy Teatru Powszechnego - Klara Bielawa, Arkadiusz Brykalski i Maria Robaszkiewicz oraz  artystki, performerki i performerzy: Anu Czerwiński, Katarzyna Kozyra, Lulla La Polaca – Andrzej Szwan, Pepe Le Puke oraz Filipka Rutkowska – występujący gościnie na deskach teatru.
 
O spektaklu:
„Orlando. Biografie” to sztuka osnuta wokół tematu inności, potrzeby tolerancji oraz płynnej, nienormatywnej tożsamości. Powieść Wirginii Woolf, która zyskała miano genderowej to historia, w której połączone zostaje życie szesnastolatka -faworyta Elżbiety I oraz ponad trzydziestoletniej pisarki żyjącej w latach 20. ubiegłego stulecia. Historia jest opowiedziana w sposób eksperymentalny, wszak przedstawiona zostaje „przygoda” trwająca cztery wieki, płynność granic między bezbarwną rzeczywistością i fantazją oraz między tym co było a tym co jest. Podtytuł podkreśla, że dla twórczyń i twórców spektaklu ważny będzie wymiar biograficzny przekazywanych historii.
 
Spektakl powstał ze specjalną dedykacją dla dramaturżki Joanny Wichowskiej, zmarłej w marcu 2022 roku.
— Przygotowywałyśmy się do tego przedstawienia dwa lata. Tytuł zaproponowała Joanna Wichowska, z którą przez kilka lat współpracowałam (…). Po „Mefiście” i „Diabłach”, „Orlando” miał zamknąć swoistą trylogię. Chciałyśmy pójść, w ślad za Woolf, jeszcze dalej w zanegowaniu patriarchalnego świata i binarnych podziałów. Teraz, po śmierci Joanny, kontynuuję te prace z Olgą Byrską. (…). Dużo myślę o reprezentacji w kontekście sceny, stąd zaproszenie do pracy artystów cispłciowych oraz określających się jako osoby trans i niebinarne – podkreślała reżyserka spektaklu w rozmowie z Michałem Centkowskim dla magazynu „Vogue Polska”.