Nasz teatr logo

„Kompleks Portnoya” w Teatrze WARSawy.

Początek wakacji z Teatrem WARSawy. 25 oraz 26 czerwca w CSW Zamek Ujazdowski zostanie zagrany spektakl „Kompleks Portnoya”. Sztuka w reżyserii Aleksandry Popławskiej oraz Adama Sajnuka powstała na motywach powieści Philipa Rotha. Na scenie wystąpi czwórka aktorów w składzie: Monika Mariotti, Anna Smołowik, Bartosz Adamczyk, Adam Sajnuk.

Kim jest tytułowy Portnoy i czego dotyczy kompleks?
Portnoy to nazwisko głównego bohatera Alexandera, który jest żydem i  antysemitą, seksoholikiem i onanistą, mamisynkiem i buntownikiem, szowinistą i zastępcą komisarza Nowego Jorku ds. równouprawnienia. Portnoy pragnie odnaleźć własną tożsamość, jej czystą i niezapisaną formę - wolną od semickiego wychowania, powinowactwa i przywiązania. Jeszcze nie wie, że to niemożliwe.
„Kompleks Portnoya” to adaptacja książki, która w latach 70. stała się manifestem ówczesnego pokolenia amerykańskiego. Sztukę doceniono dwoma Feliksami Warszawskimi: w najważniejszej kategorii, czyli za reżyserię - dla Adama Sajnuka (który również wciela się w postać Alexa) i Aleksandry Popławskiej oraz za debiut aktorski dla Anny Smołowik, grającej i skromną siostrę Portnoya, i liczne wcielenia jego kochanek.