Nasz teatr logo

„Odpowiedzialność” w Teatrze Powszechnym. Warszawa

Teatr Powszechny przygotował ostatnią premierę tego sezonu. 26 czerwca na Małej Scenie odbędzie się premierowy pokaz spektaklu dokumentalnego „Odpowiedzialność” Michała Zadara. Przedstawienie opowiada o sytuacji humanitarnej na polsko-białoruskiej granicy. Na scenie wystąpią: Maja Ostaszewska, Barbara Wysocka, Piotr Głowacki/ Mateusz Janicki.

O spektaklu:
„Odpowiedzialność” konfrontuje widza z problem jaki ma miejsce obecnie na granicy z Białorusią i mówi głośno o tym przed czym wielu odwraca wzrok. Twórcy zadają pytania: czy doszło do bezprawnego naruszenia praw człowieka w strefie stanu wyjątkowego na polsko-białoruskiej granicy, jeśli tak, to jakie są tego konsekwencje dla życia i zdrowia osób, które w tej strefie się znajdują, jaka jest za to odpowiedzialność prawna i kto ją ponosi.
Spektakl podzielony jest na 3 wątki: opowieść o losach uchodźców, analiza odpowiedzialności prawnej za zaistniałą sytuację oraz fragmenty Pasji według św. Mateusza J. S. Bacha.
 
Na scenie trójka aktorów opowiada historie podobne do tych, które od zawsze opowiadamy w teatrze. Historie o sprawiedliwości, o walce racji z racją, o wojnie, o władzy, o bohaterstwie i o śmierci. Tyle, że aktorzy nie przeistaczają się w fikcyjne postaci i nie mówią ani o Danii, ani o Atenach. Opowiadają o tym, co dzieje się teraz, co dzieje się w naszym państwie, w tym roku. Odpowiedzialność jest historią kryzysu uchodźczego na białoruskiej granicy. Wielu z nas, obywateli, zna fakty o śmierci, o głodzie, o brutalności i bezradności, ale nie umiemy ułożyć z nich spójnej historii. Gdy ktoś pyta, dlaczego państwo było w stanie przyjąć 2,5 miliona uchodźców na ukraińskiej granicy, ale nie kilkanaście tysięcy na granicy białoruskiej — nie umiemy odpowiedzieć. Odpowiedzialność opowiada historię jednej z ofiar - Issy Jerjosa, uciekającego ze zniszczonej wojną Syrii, szukającego lepszej przyszłości w Europie. Oczekiwał tego, czego Syria nie gwarantowała pokoju, praworządności i poszanowania praw człowieka, możliwości pracy i poukładania życia. Zastał w Polsce ekstremalnie zmilitaryzowaną strefę stanu wyjątkowego, gdzie uzbrojeni żołnierze wyszukują bezbronnych ludzi w lesie i nie zadając pytań, zmuszają ich do powrotnego przekroczenia granicy z Białorusią. Issa Jerjos umarł po polskiej stronie granicy, w strefie stanu wyjątkowego. Ukrywał się przed funkcjonariuszami państwa, w którego konstytucji czytamy, że poszanowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi ma za swoją niewzruszoną podstawę.
Odpowiedzialność opowiada o tym, jak powstała strefa stanu wyjątkowego, kto ją utrzymuje i jakie prawa mogły zostać naruszone i czy ktokolwiek będzie mógł w przyszłości odpowiedzieć za te naruszenia przed sądem. Imię Issa to po polsku Jezus. Odpowiedzialność opowiada pasję Issy/Jezusa, historię ostatnich dni przed jego śmiercią, oraz stawia pytanie o odpowiedzialność, jaką ponoszą politycy - ci, którzy podejmują decyzje i ci, którzy umywają ręce. Odpowiedzialność opowiada, co wydarzyło się w Polsce w tym roku. – Informację pochodzą z notki prasowej.
 
Przedstawienie „Odpowiedzialność” powstało w ramach współpracy CENTRALI, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Salam.Lab oraz Teatru Powszechnego w Warszawie. Reżyser Michał Zadara pracował nad scenariuszem we współpracy z osobami ze środowisk: akademickiego, prawniczego oraz teatralnego. Analizę prawną konsultowali Jacek Dubois, Rafał Kozerski, Mikołaj Pietrzak, Marta Górczyńska i Maciej Nowicki.