Nasz teatr logo

Trwa Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu im. Franciszka Wybrańczyka

7 czerwca rozpoczęła się XXII edycja festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Festiwal potrwa do 28 czerwca. Na publiczność czekają koncerty kameralne, orkiestrowe oraz wydarzenia dla dzieci, jak i muzyka współczesna. Od 2020 roku festiwal odbywa się w otoczonym zielenią Pawilonie Koncertowym w siedzibie orkiestry.

Geneza powstania festiwalu
Festiwal powstał w 2001 roku z inicjatywy Franciszka Wybrańczyka, który jest wieloletnim dyrektorem Sinfonii Varsovii. Zespół przez lata nie miał własnego lokalu, częściej też muzycy koncertowali za granicą niż w Stolicy. Stąd też pomysł, aby Sinfonia Varsovia odwiedzała różne dzielnice Warszawy, aby podczas  tournée zagrać specjalne koncerty dla mieszkańców stolicy. Podczas Festiwalu wiele koncertów odbędzie się w obecnej siedzibie Sinfonii Varsovii, która zlokalizowana jest przy Grochowskiej 272 – czyli na klimatycznej Pradze-Południe.
Tematyka XXII edycji festiwalu
Tegoroczna, XXII edycja Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu będzie się koncentrować na temacie ruchu. Powodów do podjęcia tego wątku rzeczywistość dostarczała i dostarcza bez liku. Ruch jako odpowiedź na bezruch w pandemii. Ruch ciała jako remedium dla psychiki i dla samego ciała. Możliwość ruchu w przestrzeni – wolność przemieszczania się. Stały i zmienny rytm życia – wolność zatrzymania się i podjęcia ruchu na nowo. – czytamy na oficjalnej stronie wydarzenia.
Temat ruchu obecny jest również w programie spotkań i warsztatów zatytułowanych „Moje ciało – moje miejsce – moja muzyka”. Stanowią one zachętę do wykonania ruchu w kierunku własnego rozwoju. Program 24 spotkań – na które złożą się ćwiczenia fizyczne w nurcie movement culture oraz różnego rodzaju warsztaty perkusyjne i głosowe – nie wymaga od uczestników niemal żadnych kompetencji muzycznych; celem jest dobre, radosne, wspólne spędzanie czasu.
Weekend Ukraiński
Jak piszą organizatorzy festiwalu ruch, który ma wiele konotacji oznacza również ucieczkę czy migrację. Z racji tragicznych wydarzeń za granicami naszego kraju, 24, 25 i 26 czerwca odbędzie się Weekend Ukraiński. Do programu zostały włączone koncerty: familijne, jazzowe, muzyki elektronicznej, orkiestrowe (charytatywne), kameralne, na których wystąpią głównie muzycy ukraińscy. Twórcy festiwalu pragną ukazać walory i piękno kultury muzycznej Ukraińców dlatego też, wydarzenie te skierowane jest nie tylko do naszych sąsiadów, ale również do publiczności polskiej.
 
Harmonogram Festiwalu od 14 czerwca:
14 WTOREK
50 LAT POLSKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ
19:00 / Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
19 NIEDZIELA
KONCERT MINIMAL MUSIC: CANTO OSTINATO
20:00 / Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
24 PIĄTEK
KONCERT CHARYTATYWNY
19:00 / Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
WEEKEND UKRAIŃSKI | FESTIWAL
wstęp wolny
25 SOBOTA
KONCERT FAMILIJNY: MUZYCZNA ŁAWECZKA
11:00 / Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
WEEKEND UKRAIŃSKI | DLA DZIECI |
25 SOBOTA
KONCERT MUZYKI ELEKTRONICZNEJ: ZAVOLOKA
20:00 / Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
WEEKEND UKRAIŃSKI
26 NIEDZIELA
UKRAIŃSCY KAMERALIŚCI
16:00 / Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
WEEKEND UKRAIŃSKI
26 NIEDZIELA
KONCERT JAZZOWY: VITALII KYIANYTSIA TRIO
19:00 / Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
WEEKEND UKRAIŃSKI
27 PONIEDZIAŁEK
KONCERT MUZYKI EKPERYMENTALNEJ: RADICAL POLISH ARKESTRA
19:00 / Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
28 WTOREK
KONCERT FINAŁOWY
19:00 / Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa