Nasz teatr logo

XV edycja Nocy Teatrów. Kraków


W nocy – z 11 na 12 czerwca w Krakowie odbyła się po raz  XV Noc Teatrów. Zaprezentowane zostały 62 spektakle i przedsięwzięcia teatralne. Do udziału w tej edycji zostało zaproszonych 11 teatrów instytucjonalnych oraz kilkadziesiąt teatrów i grup nieinstytucjonalnych.
Podczas wydarzenia pokazywane są najlepsze spektakle teatralne danego sezonu, poza tym na Nocy Teatrów mają miejsce spotkania z twórcami, aktorami, osobami związanymi z teatrem. Tej nocy widzowie mają możliwość zwiedzić teatralne zakamarki niedostępne publiczności na co dzień.
Zgodnie z piętnastoletnią tradycją w jedną z czerwcowych nocy zamieniamy nasze miasto w wielką scenę teatralną z bardzo bogatą i różnorodną ofertą. W Krakowie funkcjonuje co najmniej 65 aktywnych artystycznie teatrów; 11 z nich to teatry publiczne z 24 scenami. Pozostałe to teatry prowadzone m.in. przez organizacje pozarządowe, sceny działające w ramach instytucji kultury, placówek oświatowo-wychowawczych, wyższych uczelni, agencji artystycznych oraz teatry nieformalne. Wszystkie te instytucje angażują się w Noc Teatrów i współpracują, chcąc pokazać publiczności to, co najciekawsze w repertuarach. Poza ofertą najbardziej znanych czy „klasycznych” teatrów, propozycje na czerwcową noc przygotowały także m.in. teatry ciała, ruchu i tańca, teatry plenerowe i uliczne, kabarety, teatry muzyczne i wiele innych. Olbrzymie zainteresowanie spektaklami świadczy o tym, że formy organizacyjne teatrów nie mają żadnego znaczenia dla widzów, bo teatr dzieli się na dobry i zły, a krakowskie teatry należą do najlepszych w Polsce! – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK
Spektakle w tym roku były grane zarówno w salach krakowskich teatrów, jak też w plenerze: na Rynku Głównym, na krakowskich dziedzińcach i podwórkach, a nawet w witrynach lokali usługowych przy ul. Nadwiślańskiej. Tą największą i najpiękniejszą krakowską sceną uliczną, była ta na Rynku Głównym, która gościła Krakowski Teatr Uliczny ze spektaklem „Kamienny”, Scenę Kalejdoskop z przedstawieniem „Smolarze” oraz Teatr Nikoli z „Księżycową drogą”. Późnym wieczorem na scenie zostało zaprezentowane przedstawienie ogniowe pt. „Oddech Orientu w wykonaniu Teatru Ognia Mandragora.
 
Fot: Andrzej Banaś/ Polska Press