Nasz teatr logo

„Skiz” w Teatrze Telewizji

 
 
W niedzielny wieczór, 12 czerwca w paśmie Teatru Telewizji na TVP Kultura zostanie wyemitowany spektakl „Skiz”. Swoją  premierę w Teatrze TV w reżyserii i  inscenizacji Gustawa Holoubka miał w 2001 r. Sztuka została napisana przez Gabriele Zapolską i pierwszy raz wystawiona przez nią na scenie była w 1908 r. Od tamtej pory  doczekała się wielu interpretacji teatralnych. Po ponad 100 latach farsa, która ośmiesza moralną obłudę mieszczaństwa, dalej bawi widzów i sprawia, że chętnie cofamy się w czasie do wieku XIX.

O sztuce:
„Skiz” to utwór przedstawiający wyrafinowaną grę, którą prowadzą między sobą dwie pary małżeńskie, jedna doświadczona, druga młoda. Akcja sztuki nabiera tępa kiedy to bohaterowie zaczynają podchodzić do miłości jak do gry w karty. Skiz oznacza kartę atutową, która jest ponad wszystkimi pozostałymi, nawet damą. Ten kto ją posiada wygrywa całą partię.
Oryginał tej inscenizacji autorstwa Zapolskiej ponad 100 lat temu otrzymał skrajne recenzje Przez krytyków była uważana za dobrze napisaną, ale nie posiadająca artyzmu. Natomiast widzowie i recenzenci w Krakowie i Lwowie ocenili ją jako sztukę o „melancholijnym sentymentalizmie” , która zawiera „francuski wdzięk dialogu”.

W interpretacji Gustawa Holoubka zrealizowanej dla Teatru Telewizji w naturalnych wnętrzach, z wybitnym wyczuciem psychologii postaci i komizmu wynikającego ze zderzenia stylowej „igraszki flirtu” ze zgrzebnym realizmem, widać to wyraźnie, że „Skiz” wywodzi się z ducha komedii francuskiej, ma jej dowcip, wdzięk, subtelną perwersyjność.