Nasz teatr logo

„Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią” w Teatrze Horzycy. Toruń

Od 1 kwietnia w toruńskim Teatrze Horzycy grana jest sztuka „Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią”. Reżyserem oraz scenarzystą spektaklu jest Michał Siegoczyński a inspiracją do jego powstania była powieść Marii Dąbrowskiej. Na scenie występują: Małgorzata Abramowicz, Ada Dec (gościnnie), Maria Kierzkowska, Karina Krzywicka, Matylda Podfilipska, Julia Sobiesiak-Borucka, Mirosława Sobik, Julia Szczepańska (gościnnie), Przemysław Chojęta, Mikołaj Śliwa (gościnnie), Igor Tajchman (gościnnie), Paweł Tchórzelski, Michał Ubysz, Arkadiusz Walesiak, Grzegorz Wiśniewski.
Spektakl Siegoczyńskiego „Noce i dnie” opowiada o miłości, zarówno  tej pierwszej jak i ostatniej. Nawiązując do czasów, w których powstała powieść Marii Dąbrowskiej, czyli do 1931 r, w sztuce tej zobaczymy historyczne kostiumy z początku XX wieku,  opowieść powstała z epickim rozmachem a wszystko to zostało osadzone w popkulturze – powstała współczesna wersji losów Barbary i Bogumiła.
Twórcy zadają pytania: Małżeństwo z rozsądku czy miłość bez wzajemności? Romans czy śmierć? Przed oczami widzów odbywa się pojedynek bohaterów o szczęście i spełnienie, jak i walka o dwie różne wizje Polski. Opowiedzieć, że to jest historia tylko o miłości to za mało, opowieść ta rozpina się miedzy wojną i miłością właśnie. Wprowadza nas w losy zwyczajnych ludzi w nadzwyczajnych czasach.
Książkę Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie” uznaje się w Polsce za najlepszą powieść realistyczną XX w. Pisarka otrzymała pięć nominacji do Nagrody Nobla za tą powieść. Powstały w 1975 roku film na podstawie utworu „Noce i dnie” obejrzało 21 milionów widzów (w przeciągu pierwszych dwóch lat) Interpretacja tego dzieła w Teatrze Horzycy jest nowym, świeżym spojrzeniem na ten kultowy tytuł, jednak wciąż nawiązującym w komunikacie do oryginału oraz ekranizacji

Fot: Grzegorz Olkowski/ Polska Press