Nasz teatr logo

Marzec ’68 – obchody rocznicy wraz z Teatrem Żydowskim.


8 marca o 12.00 w dzień, który symbolicznie stał się datą upamiętniające trudne wydarzenia marca 1968 r. odbędzie się spotkanie na Dworcu Gdańskim. Obchody marca ’68 r zorganizowane zostały przez Fundację Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz. Mieszkańcy stolicy wraz z przedstawicielami władz oraz członkami organizacji żydowskich upamiętnią wyjazdy marcowych emigrantów z Polski w 54 rocznicę. Wieczorem w Teatrze Żydowskim zostanie zagrana sztuka „Rejwach” w reżyserii Andrzeja Krakowskiego oraz odbędzie się spotkanie z Mikołajem Grynbergiem, autorem książki, na podstawie której powstało przedstawienie.
Spotkanie na Dworcu Gdańskim w Warszawie, odbędzie się pod pamiątkową tablicą, upamiętniającą tych, którzy wyjechali. Co roku w tym miejscu, 8 marca, spotykają się przedstawiciele pokolenia marca ’68, ich rodziny, członkowie organizacji żydowskich, przedstawiciele władz oraz bliscy, tych którzy musieli wyjechać z Polski. Do opuszczenia kraju, podczas nagonki marcowej, zostało zmuszonych od 13 do nawet 15 tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Dworzec Gdański stał się symbolicznie miejscem, które upamiętniło tablicą wszystkie dworce, które „widziały” opuszczających marcowych emigrantów w 1968 roku.
- Już ponad pięćdziesiąt lat minęło od wydarzeń Marca '68, a tamten czas, tamta trauma są wciąż żywe we mnie. Tak, jakby to wszystko zdarzyło się wczoraj. Pozostał nieopisany ból rozstań – w swoim zeszłorocznym przemówieniu mówiła Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego – Od ponad pięćdziesięciu lat czuję, że nie tylko oni wyjechali - że tak naprawdę my wszyscy wtedy wyjechaliśmy. Pamiętajmy o tych historiach, o tych dramatach - by nic podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło.
Teatr Żydowski zaprasza na wieczorne obchody marca ’68 do siedziby swojego teatru. Spektakl „Rejwach” opowiada o poruszających historiach osób żydowskiego pochodzenia  i ich losach we współczesnej Polsce. Część bohaterów neguje swoją tożsamość, część ją ukrywa, część opowiada antysemickie żarty.  Życiorysy podszyte są traumami, pełne tajemnic podtrzymywanych przez następne pokolenia.
 Więcej informacji pod adresem e-mail: e.bach@teatr-zydowski.art.pl