"Dziewczynka z zapałkami" w Teatrze Maska
"Dziewczynkę z zapałkami" przedstawioną w formie spektaklu pantomimy proponuje swoim widzom rzeszowski Teatr Maska. Premiera sztuki wyreżyserowanej we własnej adaptacji przez Bartłomieja Ostapczuka w piątek, 29 listopada.
„Dzięki uniwersalnemu językowi komunikacji niewerbalnej, przedstawienie staje się zrozumiałe dla każdego widza, niezależnie od jego języka, kultury czy wieku. Emocje, fabuła oraz przesłanie przekazywane są za pomocą myśli, emocji i działania, co tworzy głębszą więź z widzami, umożliwiając im bardziej osobiste odczuwanie historii.
Świat stworzony przez autora ukazuje różne rzeczywistości, widoczne tylko dla nielicznych. Jedna z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena opowiada o biednej dziewczynce, która w sylwestrową noc sprzedaje zapałki na ulicy. Po wielu godzinach z przerażeniem uświadamia sobie, że nie sprzedała ani jednej paczki, a bez tego powrót do domu nie jest możliwy. Zmarznięta i samotna, postanawia zapalić jedną z zapałek, aby się ogrzać. Każda zapalona zapałka przywołuje przed jej oczami ciepłe i jasne obrazy: wymarzoną rodzinę, stół nakryty pysznym jedzeniem, miłość. Jednak za każdym razem, gdy płomień gaśnie, piękne wizje znikają. W końcu dziewczynka zapala wszystkie zapałki naraz, by być częścią świata, za którym tęskni.
Brak narracji słownej otwiera przed aktorami przestrzeń do szerokiej ekspresji artystycznej, zachęcając ich do opowiedzenia opowieści za w zupełnie inny, nieukazywany wcześniej sposób. Dzięki temu widzowie mogą bardziej intensywnie przeżywać emocje głównej bohaterki, doświadczając jej samotności, ale także chwil ulotnej radości i nadziei. Symboliczne przedstawienie elementów fantastycznych, takich jak wizje wywołane przez płomień zapałek, nadaje spektaklowi głębi i piękna, czyniąc go wizualnie i emocjonalnie poruszającym.
Pantomima pozwala na kreację niezwykle sugestywnego świata, w którym granice między rzeczywistością a wyobraźnią w magiczny sposób zacierają się. Brak dialogu słownego nie tylko potęguje napięcie dramatyczne, lecz także skłania widzów do uważniejszego śledzenia każdego ruchu i gestu, co wzmacnia ich zaangażowanie w opowiadaną historię. To pełne emocji i symboliki przedstawienie oddaje ducha baśni Andersena, wzbogacając ją o nowe wymiary artystyczne.” – pisze na stronie teatru Bartłomiej Osapczuk.
Na scenie wystąpią: Katarzyna Lewandowska, Joanna Pruś, Ewa Mrówczyńska, Anna Kukułowicz, Tomasz Kuliberda i Emil Musialski. Scenografię opracował Sławomir Szondelmajer, kostiumy zaprojektowała Agniesza Magiera, a muzykę skomponowała Jagoda Stanicka.
#naszteatr #premiera #teatr #spektakl #kultura #teatrdladzieci #teatrmaska @teatrmaska.rzeszow @bartlomiejostapczuk @jagapiano @kat.mar.lewandowska @eva.mrowa @annakukulowicz @tomaszkuliberda @musialskiemil