Nasz teatr logo

Laur Konrada dla Wojtka Rodaka

Główną nagrodę XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, czyli Laur Konrada zdobył Wojtek Rodak za spektakl „Dzieje grzechu” na podstawie powieści Stefana Żeromskiego z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w koprodukcji z Teatrem Małym w Tychach. 
   Na reżysera swoje głosy oddało troje Jurorów z pięcioosobowego grona Jury. Byli to: Dominika Bednarczyk, Paweł Demirski i Barbara Hanicka.
   „Za wyobraźnię, wrażliwość, poczucie humoru. Za umiejętność odnalezienia we współczesności żywego, przejmującego refleksu w tekście napisanym ponad sto lat temu. Za inteligentne rozłożenie znaczeń na planie scenografii, kostiumu, światła i dźwięku” – argumentowała Dominika Bednarczyk.
   "Najbardziej lubię teatr za to, że przez moment – podczas prób i podczas tworzenia spektaklu – jesteśmy w stanie wygenerować inne rzeczywistości, inne narracje i trochę inne opowieści, które chociaż na te kilka godzin są w stanie wciągnąć widzów i dać – mam nadzieję – trochę nadziei.” – powiedział Wojtek Rodak.
   Spektaklowi "Dzieje grzechu" przyznano także nagrodę dziennikarzy.
   Jurorzy Tomasz Kireńczuk i Ewelina Marciniak docenili Małgorzatę Wdowik za spektakl „Niepokój przychodzi o zmierzchu” na podstawie powieści Marieke Lucasa Rijnevelda z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. 
   „Za spektakl który nie daje łatwych odpowiedzi a stawia wiele pytań. Za przedstawienie nieoczywiste, oszczędne w słowach, a pełne emocji. Za sugestywny, zmysłowy i pochłaniający widza świat, w którym śmierć współistnieje z życiem, wiara z seksualnością, a samotność z rozpaczliwym nieraz pragnieniem bliskości.” – napisała w werdykcie Ewelina Marciniak.
   Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w konkursie publiczności otrzymał Mateusz Pakuła za spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
   W konkursie na najlepszą reżyserię spektaklu telewizyjnego zrealizowanego w ramach cyklu Teatroteka laureatem został Fryderyk Najda, reżyser spektaklu “Długo nic, a potem wcale” na podstawie tekstu Karoliny Szczypek. 
   W konkursie na najlepszą reżyserię słuchowiska radiowego zrealizowanego przez Teatr Polskiego Radia jury postanowiło nie przyznać nagrody. W zamian Jury postanowiło nagrodzić autorkę scenariusza spektaklu Teatroteki – Karolinę Szczypek.
Fot. Beata Zawrzel/Reporter

#naszteatr #teatr #kultura #interpretacje #laurkonrada