Nasz teatr logo

"Kulawa kaczka i ślepa kura" we Wrocławskim Teatrze Lalek

Wrocławski Teatr Lalek przygotował na 23 listopada premierę jednego z pierwszych w Polsce przedstawień sensorycznych, którego integralną częścią jest audio deskrypcja rozumiana także jako strategia artystyczna. „Kulawą kaczkę i ślepą kurę” na podstawie książki Ulricha huba reżyseruje Tomasz Maśląkowski.
   Audiodeskrypcja to po prostu słowny opis tego, co w spektaklu (albo w filmie czy na obrazie) widać. Powstała jako wsparcie dla osób doświadczających trudności w widzeniu, np. osób z niepełnosprawnością wzroku. Ale audiodeskrypcja to także znakomita zabawa i wyzwanie dla wyobraźni: bo czy zastanawialiście się kiedyś, jak brzmią obrazy? Na ile sposobów można opisać świat? Albo czy każdy z nas, słysząc jakieś słowo, wyobraża sobie dokładnie to samo?
   Na pewnym szarym, zapomnianym podwórku mieszka kulawa Kaczka. Nikt jej nie odwiedza, a i sama Kaczka nie angażuje się zbytnio w poszukiwanie przyjaciół. Wszystko się zmieni, gdy na jej podwórko zawita ślepa Kura. Kaczka początkowo się cieszy, w końcu rzadko ma okazję spotkać kogoś, komu wiedzie się gorzej niż jej samej. Nieznajoma jednak sprawia wrażenie, jakby bycie ślepą Kurą było dla niej najoczywistszą i najbardziej naturalną rzeczą na świecie. Co więcej, proponuje Kaczce wspólną wyprawę do miejsca, w którym spełniają się nawet najbardziej sekretne marzenia. I choć Kaczka wcale nie ma ochoty opuszczać swojego domu, pod skrzydło z Kurą pokonuje ścieżki w gęstym lesie, mosty nad urwiskami i mroźne pustkowia. Dokąd dojdą? I czy spełnią się ich życzenia?
   Na scenie wystąpią: Marta Kwiek, Anna Makowska-Kowalczyk, Tomasz Maśląkowski i Sławomir Przepiórka. Scenografię opracował reżyser Tomasz Maśląkowski, a  adaptacji tekstu dokonał wraz z Leną Frankiewicz. Muzykę napisał Grzegorz Mazoń, zaś plakat namalował Dawid Ryski.

#naszteatr #premiera #teatr #spektakl #kultura #teatrdladzieci #wrocławskiteatrlalek #kulawakaczkaiślepakura @wroclawskiteatrlalek @tomaszmaslakowski @lenkafrankiewicz