Nasz teatr logo

"Gdzie gubią się zdania" w Teatrze Groteska

Szymborska, Poświatowska, Mrożek, Lem, Widłak i Miłosz – to wybitni literaci związani z Krakowem, o których twórczości w przystępny sposób opowie dzieciom Teatr Groteska. Już 16 listopada odbędzie się prapremiera sztuki Michała Kaźmierczaka „Gdzie gubią się zdania” w reżyserii Karoliny Przystupy.
   Spektakl „Gdzie gubią się zdania” to propozycja teatralna dla dzieci od 6 roku życia oraz ich rodziców, opiekunów lub pedagogów, opowiadająca o krakowskich literatach. Spektakl oparty jest na wątku zgubienia pewnego tajemniczego zdania przez główną bohaterkę – Wisławę Szymborską. By odnaleźć owo zdanie, poetka wyrusza w niezwykłą podróż, a towarzyszą jej dwaj równie niezwykli pomocnicy – Mól Futrzany i Rybik Cukrowy. Trójka wędrowców, podążając ukochanymi krakowskimi ścieżkami noblistki, natrafia na bohaterów, którzy zaczerpięci zostali z twórczości innych krakowskich literatów: Haliny Poświatowskiej (Pajęczyca, wiersz „Pająk”), Sławomira Mrożka (Gruby, Średni i Mały, dramat „Na pełnym morzu”), Stanisława Lema (Litery inspirowane opowiadaniem „Jak ocalał świat”), Wojciecha Widłaka (Mucha Bzyk-Bzyk z serii o Panu Kuleczce); ale spotykają na swojej drodze również samego Czesława Miłosza. Historia jest opowieścią o tym, jak ogromną wartość posiada niczym nieskrępowana zabawa skojarzeniami, inspiracjami i wytworami ludzkiej wyobraźni –  czasem tej dziecięcej, o której zapominamy w codziennym pędzie; a także o bliskości z innymi istotami, które nie zawsze mają te cechy, których od nich najbardziej oczekujemy. 
   Na scenie wystąpią: Małgorzata Hachlowska, Andrzej Kopczyk, Paweł Mróz, Gabriela Oberbek, Bartłomiej Olszewski, Jakub Popławski, Maja Spychaj-Kubacka i Bartosz Watemborski. Scenariusz spektaklu napisała Adrianna Duda, odpowiedzialna także za projekty kostiumów, zaś scenografię opracował Tomasz Lewandowski. Reżyserią światła zajęła się Alicja Pietrucka.

#naszteatr #premiera #teatr #spektakl #kultura #teatrgroteska @teatrgroteska