Nasz teatr logo

"Ocalone" w Domu Spotkań z Historią

Dom Spotkań z Historią zaprasza 30 września i 1 października do budynku warszawskiej PAST-y na pokazy premierowe monodramu Agnieszki Przepiórskiej „Ocalone” na podstawie tekstu Piotra Rowickiego w reżyserii Mai Kleczewskiej. Spektakl inauguruje „Festiwal Bohaterek”, który odbędzie się w dniach 30 września-12 października.
   „Ocalone” to historia Ireny K., która po 80. latach odzyskuje głos i opowiada o zdarzeniach z „Zieleniaka” – obozu przejściowego zorganizowanego w sierpniu 1944 r. na warszawskiej Ochocie przez oddziały SS RONA dla ludności cywilnej. Przez te wszystkie lata chodziła koło miejsca, gdzie wydarzyła się tragedia. Koło szkoły, którą spalono. Koło placu, na którym sprzedawano warzywa i owoce. I teraz też kwitnie handel. Nikt nie chciał słuchać. Nikt nie chciał się zatrzymać. Nikt tego nie potrzebował, po co rozdrapywać rany? 
   „Ocalone” to historia prawdziwa, która wydarzyła się w połowie XX wieku. W środku Europy. W Polsce. W Warszawie. W obozie przejściowym na Zieleniaku masowo gwałcono kobiety. Nikt dokładnie nie wie, ile ich było. Setki? Tysiące? Nikt nie zna ich nazwisk ani imion. Sprawcy są znani: Ronowcy, diabły umazane marmoladą, obwieszone zegarkami, pijące wódkę z baniek po mleku, w kradzionych koszulach i z karabinami na sznurkach. Ofiary wybierali nocami, pomagali sobie latarkami. Krzyki, jęki, skowyt, stos spuchniętych ciał, a potem cisza. Irena K. odzyskała głos. Musi zebrać wszystkie siły, aby przywrócić pamięć o wszystkich nieznanych bohaterkach poległych w sierpniu 1944 roku na warszawskim Zieleniaku. Musi zadbać o ich obecność w świadomości dzisiejszych i przyszłych pokoleń. Twórcy zapraszają na uroczyste odsłonięcie pomnika, który na zawsze zachowa w pamięci los bohaterek.
   Kostiumy zaprojektował Konrad Parol, muzykę napisał Cezary Duchnowski, choreografię opracowała Anna Krysiak, a video przygotował Krzysztof Garbaczewski.