"O, choroba! Historia do rany przyłóż" w Teatrze Lalek Arlekin
Pierwszą premierą w łódzkim Teatrze Lalek Arlekin im. Henryka Ryla już 21 września będzie sztuka „O, choroba! Historia do rany przyłóż” w reżyserii i adaptacji Tomasza Maśląkowskiego.
„O, choroba! Historia do rany przyłóż” to wyjątkowy spektakl, oparty na wielokrotnie nagradzanej książce graficznej, opowiadający historię dwunastoletniej Adeli, która ma psa Pusię, brata Olka i kocha taniec. Ale pewnego dnia wszystko się zmienia, bo do drzwi beztroskiej dotychczas Adeli puka nieproszony gość - choroba.
Choroba (tu ekscentryczna pani w średnim wieku), przeprowadza bohaterkę przez skomplikowany „plac budowy organizmu, na którym bez przerwy się coś dzieje”. Ciało to w końcu zaawansowana maszyna, która czasem ulega awarii. I tak, ciało Adeli staje się istnym laboratorium.
Książka, na podstawie której powstało przedstawienie została stworzona w 2021 roku przez tandem cenionych twórców: pisarza Bogusia Janiszewskiego i ilustratora Maksa Skorwidera. Podejmuje trudny temat choroby onkologicznej w sposób całkowicie unikatowy – czasem zabawny, czasem smutny, ale pełen zwrotów akcji i niespodziewanych przygód.
Spektakl Teatru Lalek Arlekin skupia się na wątkach nadziei, afirmacji i radości z życia, które bardzo często stanowią ogromny, wymykający się nauce element w terapii, a który nierzadko jest nieocenioną pomocą w procesie leczenia i w radzeniu sobie ze stresem. Wiara w walkę o ozdrowienie to często kolejny lekarz - bez niej trudniej jest pokonać chorobę, ból czy strach. „O, choroba!” to teatralna, bardzo atrakcyjna wizualnie dawka energii, dająca wsparcie osobom chorującym i solidna porcja wiedzy dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć ich zmagania i nie wiedzą, jak się zachować spotykając się z chorującą osobą. Przedstawienie w żaden sposób nie umniejsza wagi problemu choroby onkologicznej, ale wprowadza niezbędny dystans, a z pomocą przychodzą tutaj rozmaite rozwiązania teatru lalek.
W obsadzie: Klaudia Kalinowska, Adrianna Maliszewska, Katarzyna Stanisz, Emilia Dryja, Agata Butwiłowska, Rafał Domagała, Piotr Bublewicz, Piotr Regdos i Wojciech R. Pionko. Scenografię, kostiumy i lalki przygotowała Magda Hueckel, muzykę napisał Grzegorz Mazoń, zaś tekst piosenki – Lena Frankiewicz. Światłą reżyseruje Maciej Iwańczyk, a plakat zaprojektowała Gra-fika, czyli Kasia Jasińska.