"Very Cheap" duetu Gruba i Głupia
Już 3 sierpnia w gdańskim Klubie Żak ramach 28. Festiwalu Szekspirowskiego premiera trzeciej części trylogii Grubej i Głupiej (Patrycji Kowańskiej i Dominiki Knapik), czyli laureatek Nagrody Dziennikarzy i ubiegłorocznego konkursu SzekspirOFF zatytułowanej „Very Cheap”.
Sceniczny traktat-kabaret o paradoksach kapitalizmu i cenie sztuki, w którym artystki-freelancerki przymierzają maski Szekspirowskich (i nie tylko!) sex workerek. Zarówno sztuka, jak i praca seksualna, mimo funkcjonowania na marginesie gospodarki, w realiach kapitalizmu posiadają status towaru. Obie opierają się na generowaniu lukratywnych produktów: autentyczności oraz intymności, kreatywności i pożądania.
Sex working był nieodłączną częścią miejskiego krajobrazu elżbietańskiego Londynu. Chociaż słowo „chore” pojawia się w dziełach Szekspira ponad pięćdziesiąt razy, postaci trudniące się pracą seksualną nie spędzają na scenie wiele czasu. Kiedy się jednak pojawią, zdecydowanie zapadają w pamięć jako barwne bohaterki i bohaterowie. To ofiary i złoczyńcy, na przemian komiczni i niegodziwi, czarujący i wulgarni. Błaznując, przypominają nam, że moralność jest względna, a uwagę warto skierować ku społecznym i politycznym szarym strefom.
Obok autorek, które odpowiadają za scenariusz, reżyserię, choreografię, dramaturgię, video i kostiumy przy spektaklu pracowali: Szymon Lachowicz, autor warstwy muzycznej i Wolfgang Macher, reżyser światła. Fotografia autorstwa Magdaleny Kasjaniuk.