Nasz teatr logo

"Burza. Prequel" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

28. międzynarodowy Festiwal Szekspirowski rozpocznie się 25 lipca prapremierą spektaklu „Burza. Prequel” Maliny Prześlugi w reżyserii Joanny Zdrady. Najnowsza produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego to wielowątkowa opowieść dla młodzieży oraz dorosłych o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej drogi, sile przyjaźni i potrzebie wolności.
   Zaskakujący prequel wydarzeń znanych z dramatu Williama Szekspira koncentruje się wokół ikonicznych postaci z „Burzy”, które obserwujemy od momentu ich pierwszego pojawienia się na wyspie. To, co w oryginalnym dramacie zamyka się zaledwie w kilku zdaniach, w wersji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wysuwa się na pierwszy plan.
   Tytułowa „Burza” ma tutaj wiele wymiarów: generyczny lęk przed obcym, oswajanie się z innością, poszukiwanie swojego miejsca w świecie, bunt wobec zastanej rzeczywistości i związane z tym dylematy. To także historia, która poddaje rewizji naszą relację z naturą – próba dominacji przyrody wyzwala żywioły i powoduje zamęt. Czy bohaterowie odnajdą harmonię w świecie pełnym niesamowitych zwrotów akcji i wszechogarniającej magii – zarówno tej płynąca z potęgi natury, jak i napędzanej siłą pieniądza?
   „Bardzo mi zależy, aby produkcja rezonowała wśród młodych ludzi, była z nimi w kontakcie – reżyserka mówi Joanna Zdrada. - Chcemy zaprosić widza do świata utopii, miejsca, w którym wydarzyć może się wszystko, gdzie można przeżyć wspaniałe emocje i spotkać bliskich nam bohaterów. Nie chcemy nic udawać. Nasza historia dotyka również trudnych tematów: jest o ciszy przed burzą, o burzy hormonów, burzy mózgów, burzy w szklance wody, burzliwym dzieciństwie i burzliwej młodości, ale przede wszystkim o tęczy, która po burzy rozjaśnia niebo.”
   „Burza. Prequel” to jednocześnie opowieść o współczesnym kolonializmie w różnych jego odsłonach. To również fantazja na temat kształtu współczesnej utopii. Właśnie w Gdańsku, mieście wolności, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim krystalizuje się teatralna wizja świata pełnego marzeń o różnorodności i akceptacji.
   W obsadzie: Radosław Elis, Malwina Czekaj, Aleksander Kaleta, Maria Wróbel, Julia Latosińska, Monika Bubniak, Maria Wawreniuk, Dominika Kimaty, Sławomir Maciejewski, Viet Anh Do, Kacper Kurcius, Alan Al-Murtatha, Mamadou Góo Bâ, Serhii Berezhko i Magdalena Sowul. Scenografię, kostiumy i identyfikację wizualną opracował Łukasz Błażejewski, a muzykę napisała Panilas, czyli Magdalena Sowul. Za choreografię odpowiada Barbara Olech, zaś wizualizacje stworzył Sebastian Łukaszuk.