Nasz teatr logo

"Skok wzwyż" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Warszawski Teatr Dramatyczny zaprasza w piątek 5 lipca na ostatnią premierę sezonu - „Skok wzwyż” w reżyserii Wojtka Rodaka. Sztukę oparto na motywach książki Macieja Jakubowiaka „Hanka. Opowieść o awansie” opublikowanej przez Wydawnictwo Czarne. 
   Każda ma swoją historię. Każdy ma swój skok wzwyż. Czy jeśli skacze się wyżej to żyje się lepiej?
   Sceniczna adaptacja autobiograficznego eseju Macieja Jakubowiaka to opowieść o awansie, w szczególności awansie kobiet, na przestrzeni trzech generacji żyjących w Polsce XX wieku i XXI wieku - podróż przez marzenia, nadzieje i trudy pokolenia urodzonego przed drugą wojną światową, pokolenia wzrastającego w czasach socrealistycznej obietnicy nowego obrazu ludzkości i wreszcie roczników kształcących się już w kapitalistycznej, wolnorynkowej rzeczywistości.
   To także opowieść - pisana historiami z małej i z dużej litery - o próbach i możliwości samostanowienia kobiet na przestrzeni ostatnich kilku dekad. O tym, co chcemy przekazywać kolejnym pokoleniom, jakie schematy chcemy kontynuować w naszych rodzinach i w społeczeństwie, a co wytwarza cykle cierpienia i wymaga zmian.
   Zespołowi aktorskiemu Teatru Dramatycznego towarzyszy na scenie Ewa Błasiak, wyłoniona w otwartym naborze “ekspertka codzienności”, niezawodowa aktorka, która losy tytułowej Hanki opowie również przez pryzmat własnych doświadczeń.
   Na scenie wystąpią: Waldemar Barwiński, Marta Ojrzyńska, Helena Urbańska, Marcin Wojciechowski oraz gościnnie wspomniana Ewa Błasiak. Scenariusz i dramaturgię spektaklu opracował Szymon Adamczak, choreografię zaprojektowała Agnieszka Kryst, zaś scenografię - Zuza Golińska. Kostiumy przygotował Rafał Domagała, dźwiękiem zarządza Justyna Stasiowska, a światła reżyseruje Jacqueline Sobiszewski. Haft do plakatu autorstwa Moniki Drożyńskiej.