Nasz teatr logo

"Płaksy" w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

Hanoch Levin w Warszawie, Hanoch Levin w Legnicy. Na Scenie Gadzickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy już 29 czerwca polska prapremiera sztuki „Płaksy”, czyli ostatniego dramatu izraelskiego Becketta, w reżyserii i opracowaniu Łukasza Kosa.
   Levin ujął w „Płaksach” swoje własne doświadczenia – pisał w łóżku szpitalnym, umierając na raka. Bohaterowie tej czarnej komedii dobiegają swoich dni w zatłoczonym szpitalu w Kalkucie. Litościwy personel postanawia dostarczyć im osobliwej rozrywki, odgrywając krwawą historię Agamemnona, jaką znamy z trylogii tragicznej Ajschylosa: gdy wódz wraca po wojnie trojańskiej do domu z Kasandrą, branką-nałożnicą, jego żona Klitajmestra zabija oboje, co ściąga na nią zemstę syna – Orestesa. Staruszkowie tłoczący się po dwóch, trzech w jednym łóżku nie są zbudowani opowieścią, nazbyt przypomina im o ich własnym umieraniu, o bólu ciała, które odmawia posłuszeństwa, o żalu rozstawania się ze światem. Do końca spragnieni są cielesnej bliskości, nie stronią też od dosadnego języka, co w połączeniu z mitologicznym sztafażem tworzy niecodzienną mieszankę.
   Na scenie wystąpią: Ewa Galusińska, Anita Poddębniak, Anna Sienicka, Małgorzata Urbańska, Bogdan Grzeszczak, Arkadiusz Jaskot, Mateusz Krzyk, Łukasz Kucharzewski i Paweł Palcat. Scenografię spektaklu przygotował Paweł Walicki, kostiumy zaprojektowała Barbara Sikorska-Bouffał, a choreografię opracował Jarosław Staniek. Muzykę napisał Dominik Strycharski.