Nasz teatr logo

"Na borg" w Nowym Teatrze w Słupsku

W byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym odbędzie się 28 czerwca ostatnia w tym sezonie premiera Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Spektakl „Na borg” według tekstu Małgorzaty Maciejewskiej reżyseruje Marta Streker.
   „Na borg” to rozpięta między światem nieba i ziemi baśń o prawie do godnego życia, pełna ludowego humoru, groteski i pytań o sprawy ostateczne.
   Wydająca ostatnie tchnienie Anielka postanawia podważyć odwieczne prawa i pozostać na ziemi. Okazuje się, że buntowniczek takich jak ona jest we wsi więcej. Wywołuje to niemałe poruszenie, a same Niebiosa wysyłają śledczych w poszukiwaniu krnąbrnych uciekinierek.
   „Na borg” oddaje głos bohaterkom, które przez lata heroicznie radziły sobie z biedą i trudami życia. Kobietom, które nie mogły nawet marzyć o lepszym losie w świecie pełnym męskiej przemocy. Po latach upokorzeń mszczą swoje krzywdy, wywracając stary porządek i rozpoczynając niezwykłą, kobiecą rewolucję.
   W obsadzie: Bożena Borek, Igor Chmielnik, Krzysztof Kluzik, Jowita Kropiewnicka, Ewa Pająk, Piotr Sobera i Katarzyna Węglicka. Spektakl z udziałem członkiń zespołu ludowego „Klęcinianki” z Główczyc - Anny Pączkowskiej i Grażyny Pałuckiej oraz KGW Stowięcino - Beaty Szkodzińskiej, Elżbiety Wejer i Ewy Piepki. Scenografię i kostiumy opracowała Katarzyna Leks, dramaturgię – Maciej Omylak, zaś muzykę napisał Maciej Zakrzewski. Za światło i video odpowiada Klaudia Kasperska.
   Spektakl jest realizowany w ramach IV edycji programu „Dramatopisanie”.