Nasz teatr logo

Festiwal "Dwa Teatry" w Sopocie

Już w najbliższą sobotę w Sopocie rozpocznie się XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. To wyjątkowe święto telewizyjnej i radiowej twórczości teatralnej jest okazją do zaprezentowania teatralnego dorobku i uhonorowania ich twórców,  do spotkań z artystami oraz udziału w wydarzeniach towarzyszących – warsztatach, wystawach czy koncertach. W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 14 spektakli Teatru Telewizji oraz 23 słuchowiska Polskiego Radia. Festiwal potrwa do 24 czerwca.
   Festiwal „Dwa Teatry” to coroczny konkurs spektakli i słuchowisk, które miały swoją premierę w minionym roku. Widzowie obejrzą m.in.: musical „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery, adaptację powieści Marii Kuncewiczowej „Cudzoziemka” Katarzyny Minkowskiej, monodram Krystyny Jandy „Zapiski z wygnania”, a także „Apetyt na czereśnie” Agnieszki Osieckiej z Katarzyną Dąbrowską i Arkadiuszem Brykalskim w rolach głównych oraz „Zegarek” na podstawie słuchowiska Jerzego Szaniawskiego. Premiery tych spektakli uświetniły w maju nową odsłonę Teatru Telewizji.
   Wśród słuchowisk znajdą się m.in.: „Cudowne przygody pana Pinzla Rudego” na podstawie szkolnego opowiadania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z Piotrem Adamczykiem, Adamem Woronowiczem i Andrzejem Sewerynem w rolach głównych oraz „Mata odchodzi” – adaptacja poezji Tadeusza Różewicza z Mają Komorowską w roli tytułowej.
   W programie wydarzeń towarzyszących znajdą się dwa pokazy przedpremierowe spektakli, których emisja zaplanowana jest na jesień: „Jak nie zabiłem swojego ojca  i jak bardzo tego żałuję” według tekstu i w reżyserii Mateusza Pakuły oraz „Pięknej Zośki” Justyny Bilik i Marcina Wierzchowskiego będącego również reżyserem tej sztuki. Na żywo zaprezentowane zostaną spektakle Polskiego Radia – słynni „Matysiakowie” w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w adaptacji i reżyserii Mariusza Malca. Ponadto organizatorzy zapraszają na recitale Stanisławy Celińskiej pt. „Uwierz. 55 lat pracy twórczej”  i Magdaleny Smalary – „Kobieta do zjedzenia”.
   Za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Wielkie Nagrody otrzymają Joanna Szczepkowska i Adam Ferency. Laureatami Nagród 70-lecia Teatru Telewizji zostaną Olga Lipińska i Jerzy Antczak.