Nasz teatr logo

"La Cenerentola" w Polskiej Operze Królewskiej

Już 22 czerwca rozpocznie się VII Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej, w tym roku w całości poświęcony twórczości włoskiego mistrza opery komicznej Gioachina Rossiniego.  Na otwarcie premiera dwuaktowej opery "La Cenerentola" („Kopciuszek”).  Pogodny nastrój zabawy wypełni zabytkowe wnętrza Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie przez kolejne cztery letnie tygodnie.
   W przygotowanej inscenizacji typowy dla Rossiniego „rozbrykany komizm” z lekkością i właściwą sobie wirtuozerią zinterpretuje na nowo znakomita reżyserka Jitka Stokalska. Nad partyturą pochylił się maesto Dawid Runtz, odpowiedzialny również za całokształt muzyczny Festiwalu, a stylową scenografię przygotowuje Marlena Skoneczko. 
   Wszyscy doskonale znają pełną magii i fantastycznych postaci baśń o Kopciuszku w wersji Charles’a Perraulta. Lecz w operze Rossiniego próżno szukać dobrej wróżki, wyczarowanej karety czy szklanego pantofelka, który w całym królestwie pasuje na jedną tylko wyjątkową stópkę. W libretcie, sporządzonym przez Jacopa Ferrettiego na podstawie wcześniejszych tekstów Charles’a-Guillaume’a Étienne’a oraz Francesca Fioriniego, zamiast wróżki występuje mędrzec Alidoro, postać macochy zastąpiona zostaje niesprawiedliwym ojczymem, a miejsce bucika zajmuje bransoletka, dzięki której książę rozpoznaje swoją wybrankę. Niezmiennym pozostaje jednak triumf skromności i wdzięku Kopciuszka nad chciwością i próżnością przyrodnich sióstr oraz bezwarunkowa dobroć głównej bohaterki, która w szczęśliwym zakończeniu wybacza swoim dotychczasowym oprawczyniom.
   Rossini, opowiadając pół żartem – pół serio baśniową historię, nie stroni od wirtuozerii, stawiając przed wszystkimi solistami ambitne zadania. Od czasów prapremiery, która odbyła się w karnawale 1817 roku w Teatro Valle w Rzymie, z głównymi rolami zmierzyła się plejada śpiewaczek i śpiewaków, bowiem po chłodnym przyjęciu pierwszego spektaklu, podobnie jak to miało miejsce w przypadku „Cyrulika sewilskiego”, każde kolejne przedstawienie spotykało się już z ogromnym uznaniem. 
   Na scenie wystąpią: Sebastian Mach/Quan Zhou, Kamil Zdebel/Witold Żołądkiewicz, Michał Kijewski/Dariusz Machej, Karolina Róża Kozłowska/Marta Mazanek Matuszewska, Aleksandra Klimczak/Julia Mach, Zuzanna Nalewajek/Katarzyna Szymkowiak, Paweł Michalczuk/Paweł Trojak oraz mimowie: Jerzy Klonowski i Maciej Jan Kraśniewski. Pianoforte - Dagmara Dudzińska/ Monika Kolasińska/ Krzysztof Trzaskowski. Śpiewakom towarzyć będzie Zespół Wokalny i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej. Ruch sceniczny opracowała Joanna Lichorowicz-Greś, światła reżyseruje Karolina Gębska, zaś projekcje stworzył Marek Zamojski.