Nasz teatr logo

"Tajemniczy ogród" w Teatrze Fredry w Gnieźnie

W ramach cyklu Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne w Teatrze Fredry w Gnieźnie 22 czerwca premiera "Tajemniczego ogrodu" wg Frances Hodgson Burnett w reżyserii, adaptacji i pod kierownictwem muzycznym Sullivana Lloyda Nordruma.
   „Tajemniczy ogród” to historia 10-letniej Mary, która odkrywa w starej posiadłości swojej rodziny dziki, opuszczony ogród i jego mroczną historię. Zaniedbana emocjonalnie dziewczynka odnajduje radość w opiece nad nim, a gdy angażuje przyjaciół do pomocy, ogród zaczyna rozrastać się i rozwijać. Kiedy ogród rozkwita, podobnie zaczyna się dziać z samą Mary.
   Klasyka literatury dla dzieci to uniwersalna opowieść o przyjaźni oraz odkrywaniu urody i smaku życia. „Podczas pracy nad adaptacją powieści nieustannie myślałem o tym, że każda zmiana może być zarówno powolna, jak i szybka – mówi reżyser - Zmiana ma swoje własne życie, podobnie jak płynąca rzeka lub wzrastające rośliny. Doświadczenie opieki nad rzeką lub nasionem, może przenieść cię w nieoczekiwane miejsca. W naszym spektaklu ogród ożywa wraz z rozwojem postaci. Inscenizacja ma w sobie pewną miękkość i plastyczność, dostosowując się do rodzaju „opieki”, jaką otrzymuje. Jest to jej główne założenie: to, o co dbasz rośnie, niezależnie od tego, czy jest dobre, czy złe. Widzowie mogą być świadkami kreowania kolejnych obrazów, tworzonych przez różnego rodzaju napięcia i emocje. […] Zmiana nie tylko jest możliwa, ale nieunikniona, a co najważniejsze, można ją kontrolować. Uważam, że to ważne przesłanie skierowane do młodych widzów”.  
   W obsadzie: Kamila Banasiak, Katarzyna Kalinowska, Iwona Sapa, Joanna Żurawska, Bogdan Ferenc, Maciej Hanczewski, Maciej Hązła, Michał Karczewski oraz gościnnie Krzysztof Żarowski i Katarzyna Zając. Scenografię, kostiumy i projekt lalek opracowała Frida Vige Helle, światła reżyseruje Łukasz Błażejewski, a za przygotowanie wokalne odpowiada Natalia Braciszewska.