Nasz teatr logo

"Serce" w Centrum Kultury w Lublinie

W ramach pokazów Teatru Centralnego 21 czerwca w lublińskim Centrum Kultury odbędzie się premiera spektaklu z cyklu Dekalog Teatralny - „Serce” w reżyserii i adaptacji Moniki Czajkowskiej.
   To trzecia odsłona tego projektu, w ramach którego reżyserzy realizują spektakle inspirowane biblijnymi przykazaniami, ale też filmowym „Dekalogiem” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza.
   Niepewność jest rzeczą ludzką, pewność jest rzeczą boską. Życie to ciągłe dokonywanie wyborów. Podejmując decyzję chcemy mieć pewność, że jest ona słuszna. Gdzie jednak szukać potwierdzenia? Czy mamy zaufać samym sobie, czy jednak powinniśmy odnieść się do zewnętrznego gwaranta?
   Spektakl „Serce” odnosi się do drugiej części „Dekalogu” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Nie jest to jednak odniesienie bezkrytyczne, a próba dialogu z klasycznym dziełem oraz z drugim przykazaniem „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno”. Od czasów filmu Kieślowskiego minęło ponad trzydzieści lat. Coraz rzadziej szukamy odpowiedzi w religiach. Boga coraz rzadziej szukamy w kościele. Nie oznacza to jednak, że nasza potrzeba pewności zniknęła.
   Lili – aktorka po czterdziestce – pracuje przy próbach do spektaklu inspirowanego drugą częścią „Dekalogu” Kieślowskiego, reżyserowanego przez uznanego reżysera teatralnego Losa. Podczas prób zespół aktorski wraz z reżyserem pracują nad historią Doroty. Akcja próbowanej przez nich sztuki rozgrywa się w dniu osiemnastych urodzin jej syna Mateusza, podczas których oznajmia on, że jego dziewczyna Ania jest w ciąży.
   W spektaklu temat trudnych życiowych decyzji łączy się i przenika z rozważaniami na temat teatru. Obu tym wątkom towarzyszy pytanie o sens i o to, czemu warto się poświęcić.
   W obsadzie: Sandra Korzeniak, Jarosław Tomica, Karol Wróblewski, Oskar Rybaczek, Aleksandra Rutkowska i Malwina Czekaj. Scenografię, kostiumy i światło opracowała Milena Czernik, choreografię zaprojektowała Martyna Hickiewicz-Kurek, zaś muzykę napisał Bartosz Dziadosz.