Nasz teatr logo

"Momo" w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

Scena Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza 16 czerwca na premierę spektaklu „Momo albo osobliwa historia o złodziejach czasu i dziewczynce, która odzyskała dla ludzi skradziony im czas" w reżyserii Agnieszki Nasierowskiej na podstawie książki Michaela Ende.
   Tytułowa bohaterka, rozczochrana dziewczynka, która ma – jak twierdzi – sto lat, pojawia się nie wiadomo skąd w małym miasteczku i staje nieoczekiwanie powiernicą trosk i dylematów wszystkich mieszkańców. Życie miasteczka toczy się harmonijnie i niespiesznie, dopóki nie pojawią się w nim Szarzy Panowie. Przekonują oni kolejno wszystkich do „oszczędzania czasu”, do tej pory rzekomo marnotrawionego, i do odkładania go w prowadzonym przez nich banku. Niestety, im więcej ludzie oszczędzają, tym mniej czasu wydają się mieć. Ich spokojna dotąd codzienność, wypełniona serdecznymi relacjami i niespiesznymi pogawędkami, zaczyna zamieniać się w absurdalną pogoń nie wiadomo za czym. Czy Momo zdoła oprzeć się intrygom Szarych Panów, uratować przyjaciół i przywrócić światu ład?
   Siła metafory zbudowanej przez Endego wynika nie tylko z jej poetyckiego uroku, ale przede wszystkim ze zdumiewającej i wciąż rosnącej aktualności obrazu świata, który proponuje. Nieustający wyścig z czasem, któremu sami się poddajemy, sprawia, że tracimy kontakt z rzeczywistością. Otaczamy się mnóstwem przedmiotów, innowacji, technologii, które mają za zadanie nas wyręczyć i odciążyć, a w rezultacie dzieje się wręcz odwrotnie: zwiększa się nasz codzienny zgiełk i zamęt. Mamy coraz mniej czasu, coraz rzadziej udaje nam się naprawdę porozmawiać z drugim człowiekiem, coraz mniej jesteśmy tu i teraz. Ale baśń niemieckiego autora nie ogranicza się tylko do przypowieści o naturze czasu i kłopotach, które wynikają ze współczesnego radykalnego przyspieszenia życia. Jest to w tej samej mierze piękna historia o przyjaźni i miłości, lojalności i poświęceniu, o wytrwałości i o wszystkim, co w życiu ważne. Opowieść zrozumiała dla dzieci, która zainteresuje także dorosłych.
   W obsadzie: Zofia Bąk, Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Bartosz Bulanda, Jakub Stefaniak, Grzegorz Wojdon i Paweł Wolak. Scenografię i kostiumy opracowała Aleksandra Lewoń, muzyką napisał Tymoteusz Witczak, a za choreografię odpowiada Witold Jurewicz i  Marlena Rita Bełdzikowska.