Nasz teatr logo

"Nowy wspaniały bunt" Kolektywu Kobietostan

„Nowy Wspaniały Bunt” w reżyserii Agnieszki Bresler premierowo 16 czerwca we wrocławskim Firleju. Spektakl powstał na bazie twórczych warsztatów rozwojowych dla kobiet prowadzonych od marca 2023 r. przez członkinie Kolektywu Kobietostan.
   Grupa kobiet w kreatywnym poszukiwaniu nowej formy buntu. Próbowały już wszystkiego. Szukały wzajemnych połączeń. Wyrażały złość, gniew i wkurw. Napisały nawet stand up. Jak będzie trzeba, zatańczą. Zaśpiewają. Rozbiorą się. Albo i nie. O tym też jest ich bunt. To opowieść o byciu wystarczającą, o byciu dość.
   NOWY WSPANIAŁY BUNT? – pisze w słowie wstępnym Ula, jedna z uczestniczek kursu -  Owszem, są wciąż na świecie takie rzeczy, przeciw którym trzeba się opowiedzieć. Krzyknąć. Tupnąć. Stanąć murem. Można rozerwać szaty albo je zrzucić. Można jeszcze znacznie mocniej. Niestety powodów do buntu nie brakowało nigdy. Pojawiały się w każdym czasie i w różnych punkach globu. Czy coś może się w tym względzie pojawić nowego? Czy wspólne zjedzenie przysłowiowej beczki soli może tu cokolwiek zmienić? A co jeśli niektóre z nas w ogóle nie widzą w buncie wspaniałości? (...)
   Proszę spojrzeć na tę grupę kobiet. Każda przyszła z czyś innym, każda po co innego. Czy mają w dłoniach kamienie? Czy i w czym się spotkają? Dlaczego? Po co? Co z tego wyniknie? Dla nich i dla Państwa?
   Scenariusz przedstawienia na podstawie książki „Jestem dość” Magdaleny Mikołajczyk oraz tekstów własnych uczestniczek warsztatów napisała Martyna Dębowska. Choreografię i oprawę muzyczną przygotowała Iwona Konecka. Na scenie wystąpią: Monika Ciesielska, Ula Gałązka, Anna Gąsiorek, Natalia Grzegorzek, Anna Jurkowska, Joanna Kondak, Justyna Murańska, Bożena Ruta-Tomusiak i Diana Wolińska.