Nasz teatr logo

"Solaris" w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie

Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie zaprasza w sobotę 15 czerwca na premierę monodramu Beaty Niedzieli „Solaris” w reżyserii i scenografii Darii Kopiec.
   Solarystyczna opowieść Stanisława Lema została przełożona na język monodramu. Kelvin, główny bohater, ucieka przed życiem i relacjami w pracę. Jego największym celem, któremu poświęca wiele lat życia, jest dotarcie na planetę Solaris, której tajemnic dotąd nie odkryli badacze. Izolacja i poczucie wyobcowania jakie towarzyszą jego pobytowi na stacji kosmicznej stają się okazją do uzewnętrznienia się wewnętrznych rozterek głównego bohatera. Jego dotychczasowe postępowanie było próbą wyparcia samobójczej śmierci ukochanej. Dopiero nietypowe zdarzenia, jakie mają miejsce na stacji na Solaris stwarzają mu nieoczekiwanie warunki do spotkania z samym sobą i uwolnienia od traumatycznego zdarzenia. Forma monodramu idealnie pokazuje, jak ważne dla nas osoby i zdarzenia są dosłowną częścią nas samych. Spektakl będzie metafizyczną podróżą bohatera w głąb siebie, szukając odpowiedzi nie tylko w materialnym świecie faktów i zdarzeń z życia bohatera, ale przede wszystkim wchodząc w głąb struktury naszej transcendentalnej natury.
   Spektakl bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa”.
   Adaptacji tekstu Lema dokonała Martyna Lechman, kostiumy zaprojektowała Patrycja Fitzet, a muzykę napisała Aleksandra Gronowska. Choreografię opracowała Helena Ganjalyan, a projekcje multimedialne stworzyła Magdalena Parszewska.