Nasz teatr logo

"Sprawozdanie dla Akademii" w Teatrze KTO

W 100-lecie śmierci wybitnego pisarza Franza Kafki Teatr KTO zaprasza na ostatnią premierę w sezonie, „Sprawozdanie dla Akademii”. Spektakl w reżyserii Macieja Gorczyńskiego premierowo w niedzielę 9 czerwca.
   Spektakl jest adaptacją napisanego w 1917 roku słynnego opowiadania Franza Kafki, którego narratorem jest Czerwony Piotruś, mówiący po niemiecku szympans, gwiazda scen kabaretowych. Czerwony Piotruś skonfrontowany z pytaniem tytułowej Akademii o małpią przeszłość, nie jest w stanie na nie odpowiedzieć. Język bohatera opowiadania nie sięga w głąb wypartej zwierzęcej natury, a jedynie w ironiczno- gorzki sposób zdaje sprawę z procesu socjalizacji i tresury.
   Kim dziś byłby Czerwony Piotruś? Zapewne gwiazdą. Celebrytą. Kolejnym gościem telewizyjnych freakshow.
   Spektakl zdaje sprawę z konfliktu między potrzebą wolności, której realizację przeczuwamy w  zagubionej wspólnocie z naturą, a alienującą nas kulturą, która w swoich performatywnych, wyrafinowanych ale często również przemocowych formach oddziela nas od organiczności.
   Groteskowy język spektaklu budowany jest za pomocą różnorodnych środków wyrazu: tańca, śpiewu, teatru dramatycznego.
   Na scenie wystąpią tancerka Natalia Dinges, zwyciężczyni tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i laureatka Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa Lena Witkowska oraz doskonali aktorzy Adam Borysowicz i Błażej Szymański. Światło i scenografię opracowała Iwona Bandzarewicz, zaś multimedia stworzyła wspólnie z Adamem Borysowiczem. Warstwę muzyczną spektaklu przygotowali Piotr Korzeniak, Aleksander Kwietniak, Piotr Śnieguła i Lena Witkowska.