Nasz teatr logo

"Słowa na piasku" w Teatrze Nowym w Zabrzu

Reżyser Adam Biernacki po raz drugi sięga po tekst Davida Desoli. Już 8 marca na Scenie Kameralnej im. Stanisława Bieniasza w Teatrze Nowym w Zabrzu premiera sztuki „Słowa na piasku”.
   Na parkowej ławce wpatrują się w bezużyteczne bajoro dwaj mężczyźni. Wytrwale, mimo zimna, spotykają się tu, choć mogliby jak reszta społeczeństwa, siedzieć u dentysty – w końcu w zimie zęby psują się szybciej niż latem, bo zimą je się więcej słodyczy, żeby przegnać smutek.
   Wszystko po to, by jeden z nich, straumatyzowany zawodem nauczyciela Oskar, podjął się nie lada zadania: ma przemóc swój irracjonalny lęk i zacząć korepetycje z synkiem pewnej kobiety. Sęk w tym, że synek, mimo wszelkich prób zignorowania tego faktu przez matkę, nie istnieje. Ale to nie jedyny frapujący zwrot akcji w tej sztuce.
   Hiszpański dramaturg David Desola wprowadza nas w świat, w którym nic nie jest pewne na sto procent. I żaden z bohaterów tego dramatu nie jest do końca normalny. Ale w końcu, jak konstatuje karmiący nieistniejące kaczki profesor Hierofant, mędrzec i błazen w tym spektaklu, „wszyscy jesteśmy szaleni i normalni jednocześnie. Jesteśmy szarmalni albo norleni, w sumie to samo, chociaż nie wszystko jedno”.
   W obsadzie: Dagmara Noszczyk, Jakub Piwowarczyk i Zbigniew Stryj. Kostiumy i scenografię zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka, współpracę ruchową zapewniła Magdalena Ołdziejewska.