Nasz teatr logo

"Napoli 1841" w Operze Wrocławskiej

Opera Wrocławska na 8 czerwca przygotowała premierę baletu „Napoli 1841” odtworzonego i zaktualizowanego przez duńskiego tancerza i choreografa Johana Kobborga.
   „Napoli 1841” to uroczysta i pełna energii klasyczna wersja baletu Bournonville'a, jednego z najwybitniejszych dzieł tego znakomitego choreografa. Akcja baletu rozgrywa się na miejskim placu i we wnętrzach słynnego teatru San Carlo w Neapolu, jak również w kopenhaskim studiu Mistrza Augusta Bournonville'a. W 1841 rokuBournonville udał się w podróż przez Włochy, a jego pobyt w Neapolu okazał się dla niego tak inspirujący, że po powrocie do Danii natychmiast stworzył „Napoli”, odnosząc ogromny sukces.
   W swojej nowej wersji baletu, Johan Kobborg nie tylko przywraca we Wrocławiu tę słynną produkcję, rzadko widzianą w Polsce, ale także przybliża nam postać jednego z najbardziej wpływowych twórców baletu klasycznego. Dwuaktowe „Napoli 1841” szanuje przeszłość, odświeżając narrację, tworząc nową i ekscytującą wersję tego klasycznego dzieła z XIX wieku.
   Muzykę do „Napoli” stworzyło aż czterech duńskich kompozytorów: Holger Paulli, Eduard Helsted, Niels Wilhelm Gade i Hans Christian Lumbye. Projektu scenografii i kostiumów w wersji wrocławskiej podjął się Otto Bubeníček. Wykonawcami są Balet i Orkiestra Opery Wrocławskiej pod kierownictwem Rafała Karczmarczyka – w rolę Bournonville’a wcieli się Łukasz Ożga.
   Spektakl objął patronatem honorowym Ambasador Królestwa Danii Ole Toft.