Nasz teatr logo

"Carmen" w Operze Bałtyckiej

Opera Bałtycka w Gdańsku zaprasza na „Carmen” Georgesa Bizeta. Spektakl w reżyserii Pawła Szkotaka i pod kierownictwem muzycznym Yaroslava Shemeta będzie miał premierę w piątek 7 czerwca.
   „Carmen” to jedna z najpopularniejszych oper w historii gatunku. To tytuł, który zawsze budzi ogromne zainteresowanie publiczności. To także dzieło, które opowiadając o postaci wymykającej się jednoznacznej ocenie, daje duże możliwości interpretacyjne. Paweł Szkotak postanowił, zgodnie z oryginałem, umieścić akcję w Hiszpanii. Zmienił jednak czas, w którym historia się rozgrywa, decydując się historię Carmen pokazać na tle rozgrywającej się w latach 30. wojny domowej, w efekcie której do władzy doszedł generał Franco. Pomysł na takie osadzenie akcji podkreślone będzie w scenografii Damiana Styrny i kostiumach Sylwestra Krupińskiego.
   W tytułowej partii wystąpią Katarzyna Nowosad i Joanna Motulewicz, jako Don Josè zobaczymy Arnolda Rutkowskiego i Rafała Bartmińskiego, a jako Escamillo Viktora Yankovskyi’ego i Tomasza Raka. Multimedia opracował Eliasz Styrna, ruch sceniczny zaprojektowała Iwona Runowska, a światła ustawił Bogumił Palewicz.
   Będzie to piąta realizacja Carmen w historii Opery Bałtyckiej (wcześniejsze premiery: 1963, 1973, 1994, 2012).