Nasz teatr logo

"Ogrodnik" w Teatrze Imka

W piątek 7 czerwca w Teatrze Imka premiera sztuki Lanie Robertsona „Ogrodnik”. Trójka fantastycznych aktorów i historycznych bohaterów: Jerzy Schejbal jako Georges Clemenceau, jeden z najbardziej wpływowych polityków europejskich i dwukrotny premier Francji, Daniel Olbrychski – Claude Monet, guru impresjonistów, autor słynnych „Nenufarów” i Magdalena Schejbal – Blanche Monet, malarka, pasierbica i synowa Moneta – pozwala wierzyć, że przyjaciel, jeśli go mamy, wart jest naszej czułości, a świat wokół jest wart naszego zachwytu, uwagi i skupienia.
   Co jest w życiu najważniejsze? Przyjaźń. Miłość. Sztuka. Polityka. Los. Nieuchronność przeznaczenia. Talent. Pasja. Te wszystkie pojęcia są istotą spotkania dwóch wielkich i ważnych postaci przełomu XIX i XX wieku, Claude’a Moneta i Georgesa  Clemenceau.
   W spektaklu „Ogrodnik” spędzają ze sobą kilka intensywnych dni w pracowni Moneta w Giverny. Kłócą się, obrażają, przekonują do własnych kompletnie różnych ocen rzeczywistości, która nie jest przyjazna żadnemu z nich. Clemenceau właśnie cudem przeżył zamach, Monet zaś ma kryzys twórczy i nie maluje – uprawia ogród, pielęgnuje rośliny. Trwoni talent? Może. Zażarte dyskusje przyjaciół mogą  jednak spowodować skuteczną zmianę. Monet wraca do malowania. Spod jego pędzla pojawiają się bajecznie piękne nenufary we wszystkich barwach.
   To, co intryguje w tej sztuce to jej aktualność i uświadomienie sobie, że sztuka i przyjaźń, i wtedy, i dzisiaj, w świecie społecznego bałaganu, wojny w pobliżu, działań motłochu przeciwko demokracji i rozsądnemu porządkowi świata, może mieć istotny wpływ na nasze życie, bycie, istnienie. Na naszą hierarchię wartości.
   Scenografię spektaklu opracował Wojciech Żogała, kostiumy zaprojektowała Agata Uchman, a muzykę napisał Jacek Grudzień. Światła reżyseruje Dariusz Zabiegałowski, a projekcje są autorstwa Grzegorza Bernatka.