Nasz teatr logo

"Igraszki miłosne Carmen" w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska kończy sezon premierą baletową - na 7 czerwca zapowiedziano dwuczęściowy autorski wieczór baletowy bazujący na tańcu współczesnym z elementami tańca klasycznego „Igraszki miłosne Carmen” w reżyserii i choreografii Jacka Tyskiego. Spektakl jest częścią jubileuszowego, 25. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.
   Motywem przewodnim pierwszej jest muzyka Manuela de Falli El Amor Brujo. Widzowie poznają historię dzieciństwa Carmen, wzbogaconą opowieścią o burzliwych relacjach z matką i śmierci ojca. Część ta kończy się ślubem Carmen z Don Jose, który zostaje powołany do wojska.
   Druga część „Carmen Suita”, skomponowana na kanwie popularnej opery "Carmen" Georgesa Bizeta przez Rodiona Shchedrina, rozpoczyna się od wędrówki wojska i podróży. Dorosła Carmen zakochuje się w Escamillo, pomimo wcześniejszej relacji z Don Jose. W obliczu zdrady i ogromnej zazdrości Don Jose zabija Carmen, a także dezerteruje z wojska. Rozpoczyna się pogoń za dezerterem, którego na samym końcu udaje się schwytać i wymierzyć mu karę. W tle widzowie mogą obserwować niespełnioną miłość Micaelli do Don Jose, która stanowi uzupełnienie całej historii. Spektakl kończy się paralelą, w której symboliczną rolę odgrywa odchodzące wojsko: ukazuje zarówno koniec życia, jak i zamknięcie pewnego etapu.
   W roli Carmen wystąpią Malika Tokkozhina oraz Agnieszka Chlebowska, w małą bohaterkę wcieli się uczennica studia baletowego. Na scenie będą im towarzyszyć: Anastasiya Krasouskaya/Bożena Kowalska, Maciej Pluskowski/Yauheni Yatskevich, Fabian von Lindern/Yauheni Raukuts, Mariana Morfin Sanchez/Teresa Żurowska, Paulina Cisłowska, Julia Galambos, Sofia Manca, Javier Ares Cabeza/Andrea Zulian, Andrea Denei i Angel Martinez-Sanchez.
   Na scenie wystąpi balet i orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Joachima Kołpanowicza. Scenografię przygotowała Stefania Chiarelli, kostiumy zaprojektowała Marta Koncewoj, projekcje video opracował Piotr Bednarczyk. Autorem plakatu jest Marzena Myslek.