Nasz teatr logo

"Sprzedawcy bajek" we Wrocławskim Teatrze Lalek

We czwartek 6 czerwca Wrocławski Teatr Lalek rozpoczyna 7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci premierą spektaklu „Sprzedawcy bajek” w reżyserii Jakuba Krofty.
   Sztuka napisana przez Marię Wojtyszko to pozornie klasyczna bajka. Jest w niej smok, królewna i książę pretendujący do jej ręki... a także rodzeństwo z piekła rodem: Ariel i Aurelia, wędrowni komedianci – tytułowi sprzedawcy bajek – których pojawienie się na dworze doprowadza do serii katastrof. W wyniku splotu przypadków komedianci zaczynają grać komedię nie w teatrze, a w prawdziwym życiu: Aurelia wciela się w księcia Zbigniewa, a jej brat Ariel w księżniczkę Zefirynę. Ich drogi krzyżują się z losami księcia Dacjana i jego sługi, którzy w wyniku intrygi zamienili się rolami. Cała czwórka ląduje w pałacu króla Cecyliana, którego największym zmartwieniem jest dorastająca córka. Królowi doradza nadworny wróżbita, a nad wszystkim unosi się groźba ataku smoka...
   „Sprzedawcy bajek” to komedia familijna, w której i dzieci, i dorośli znajdą coś dla siebie. Spektakl czerpie z tradycji komedii dell’arte: pełno w nim pomyłek, przebieranek i zamian tożsamości. Na głębszym poziomie zadaje jednak pytanie o miejsce bohaterów w porządku społecznym i o to, kto komu w rzeczywistości „sprzedaje bajki”.
   Na scenie wystąpią: Agata Kucińska, Radosław Kasiukiewicz, Natalia Herman (AST), Krzysztof Grębski, Mateusz Zilbert (AST), Piotr Starczak, Konrad Kujawski, Grzegorz Mazoń, Anna Makowska-Kowalczyk, Marek Koziarczyk i Sławomir Przepiórka. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Matylda Kotlińska, choreografię przygotowała Milena Czarnik, a muzykę napisał Grzegorz Mazoń. Projekcje video stworzył Jakub Lech, a światła reżyseruje Damian Pawella.