Nasz teatr logo

"Tubylcy" w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Polska prapremiera „Tubylców” Glenna Waldrona w reżyserii Ewy Pilawskiej we środę 5 czerwca w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
   „Tubylcy” opowiadają o trójce młodych ludzi, którzy zmagają się z dojrzewaniem, odkrywaniem siebie i utratą dziecięcej niewinności. Są to nastolatki z „pokolenia Z” dorastające w świecie, w którym za sprawą internetu przemoc i pornografia są na wyciągnięcie ręki. Są zagubieni w świecie, w którym brakuje dorosłych. Poruszają się w dżungli nowych mediów i technologii, bo znają ją jak własną kieszeń. Urodzili się w niej, dorastali w niej i opanowali narzędzia potrzebne do przetrwania w niej – wystarczy jedno kliknięcie, a myśli, życzenia i obawy rozprzestrzeniają się niczym pożar po całym świecie. W ułamku sekundy, na zawsze i nieodwołalnie. Jakie będą skutki zderzenia świata wirtualnego z rzeczywistym? Jak poradzić sobie w realnym świecie?
   „Tubylcy” przypominają, jak łatwo jest pogubić się we współczesnym świecie. -„Często koncentrujemy się na poprawie społecznego statusu, aby naszym bliskim żyło się łatwiej i lepiej. W efekcie nie mamy dla nich czasu, czyli tracimy z oczu to, co najważniejsze” – mówi Ewa Pilawska. - „Często uciekamy w wirtualną rzeczywistość, bo tam czujemy się pewniej i zdaje się nam, że możemy być, kim chcemy” – dodaje.
   Będzie to już 14. tytuł z cyklu „Dziecko w sytuacji”, w ramach którego wszystkie spektakle społecznie reżyseruje Ewa Pilawska. To jej autorski projekt, na który składają się spektakle i warsztaty adresowane przede wszystkim do młodzieży. Podejmują one trudne tematy, np. problem bezdomności, depresji rodziców, hejtu, inicjacji seksualnej i transpłciowości. 
   Na scenie wystąpią: Paulina Nadel, Michał Lacheta i Jakub Kryształ. Scenografię i kostiumy zaprojektował Wojtek Stefaniak, a ruch sceniczny opracował Jarosław Staniek.