Nasz teatr logo

"Bajka nie tylko o smoku" w Teatrze Klasyki Polskiej

„Bajkę nie tylko o smoku” Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Lidii Sadowej wystawia premierowo 2 czerwca Teatr Klasyki Polskiej w Centrum Kultury w Żyrardowie.
   To opowieść o mieszkańcach zwyczajnego miasteczka Parasol. Codzienność pełnoprawnych obywateli zarządzaną przez „Bardzo Ważnego Burmistrza” przerywa nagle wizyta Smoka i Cudownego Ptaka. Mieszkańcy miasta zamknięci w racjonalnych, pragmatycznych pancerzach ludzi poważnych i dorosłych zostają wystawieni na próbę. Spotkanie z „innym” wyzwoli ich wyobraźnie, przypomni o drzemiących pod warstwami „normalności” unikalnych marzeniach. 
   Sprawdzaliśmy różne bajki, ale to właśnie te ponadczasowe, poetyckie, po prostu piękne i bardzo melancholijne utwory Iredyńskiego uruchomiły nas i pozwoliły opowiedzieć także o naszych doświadczeniach. Uświadomiły nam jak bardzo potrzebujemy dzisiaj ponadczasowego świata symboli, poezji – mówi reżyserka spektaklu Lidia Sadowa. – To dzięki niemu możemy nauczyć mówić się o swoich emocjach, szczególnie tych trudnych – dodaje.
   W spektaklu mówimy też o chorobie naszych czasów, o depresyjności, która pojawia się, kiedy kilkakrotnie zderzymy się z okrutnym, oceniającym szufladkującym nas światem, który wyśmiewa nasze marzenia. Tracimy wtedy nadzieję i wchodzimy w podobny do mieszkańców Parasola „automatyzm", w życie od pierwszego do pierwszego – podkreśla. 
   „Bajka nie tylko o smoku” pokazuje, jak prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem może otworzyć i przemienić serce. Uświadamia nam, że każdy ma swoją niepowtarzalną wartość. Najmłodsi widzowie będą mogli zanurzyć się w „świat teatru” i poznać wartość marzeń, które w nich drzemią. 
   Na scenie wystąpią: Sławomir Orzechowski/Paweł Lipnicki, Leszek Zduń/Tomasz Drabek, Magdalena Jaworska/Małgorzata Mikołajczak, Marta Dylewska/Karolina Piwosz, Robert Latusek, Justyna Fabisiak, Przemysław Wyszyński i Bartosz Turzyński. Scenografię zaprojektowała Aleksandra Reda, kostiumy - Natalia Burzyńska i Marta Kopańska. Muzykę napisał Piotr Łabonarski, a teksty piosenek Kamil M. Małanicz. Ruch sceniczny opracowała Paulina Staniaszek, reżyserem świateł jest Marcin Jaczkowski.