Nasz teatr logo

"Wszystko na darmo" w Teatrze Jaracza w Olsztynie

We środę 29 maja Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie zaprasza na światową prapremierę spektaklu Waltera Kempowskiego „Wszystko na darmo” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.
   Adaptacja powieści Waltera Kempowskiego, rozgrywająca się zimą 1945 roku gdzieś pomiędzy Olsztynem a Elblągiem. To znacznie więcej, niż teatralna wycieczka w przeszłość. Obcość bohaterów, przeżywających swoje małe dramaty w centrum historycznej katastrofy, staje się w spektaklu okazją do przyjrzenia się współcześnie rezonującym mechanizmom: ignorowaniu rzeczywistości czy odpowiedzialności zbiorowej. Ta niepokojąca opowieść o życiu w cieniu wojny nasycona jest też przewrotnym humorem. Projektanci spektaklu, Weronika Szczawińska i Piotr Wawer jr to duet twórczy rozwijający oryginalny język artystyczny. „Wszystko na darmo” w ich ujęciu staje się zaskakującym wizualnie połączeniem epickiego rozmachu i kameralności, rodzajem domowej apokalipsy.
   Najsłynniejsza książka Waltera Kempowskiego w ubiegłym roku ukazała się po polsku i z miejsca stała się bestsellerem. Niemiecki pisarz dał w swojej najważniejszej powieści najpełniejszy obraz końca niemieckiego świata w Prusach Wschodnich, opisał mechanizm faszyzmu, jednocześnie cytując niemieckich klasyków.
   Wreszcie - nie ma lepszego miejsca na wystawienie „Wszystko na darmo" niż Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie – dawnym mieście Allenstein, tak blisko fikcyjnego dworu Georgenhof.
   W obsadzie: Milena Gauer, Agnieszka Giza, Radosław Hebal, Marcin Kiszluk, Aleksandra Kolan, Wojciech Rydzio i Zuzanna Wicka. Za adaptację i dramaturgię odpowiada Piotr Wawer jr, scenografię i kostiumy zaprojektowała Marta Szypulska, zaś muzykę skomponowała Aleksandra Gryka.