Nasz teatr logo

"1989" w Teatrze Telewizji

Muzyczny spektakl o Solidarności jest jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich sezonów w polskim teatrze. Twórcy przedstawienia postanowili opowiedzieć o robotniczej opozycji i pierwszych wolnych wyborach w rytmie współczesnej muzyki. Transmisja inscenizacji musicalu „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery już w poniedziałek 27 maja o godz. 20:00 w TVP1 i na kanale live w TVP VOD.
   „1989” ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.
   „1989” formą nawiązuje do amerykańskiego “Hamiltona”. Rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie rodzimego musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz “Webber”. 
   "1989” jest efektem koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
   W obsadzie aktorzy Słowaka: Karolina Kazoń, Rafał Szumera, Katarzyna Zawiślak-Dolny / Agnieszka Kościelniak, Mateusz Bieryt, Magdalena Osińska, Marcin Czarnik, Daniel Malchar, Karolina Kamińska, Dominika Feiglewicz, Małgorzata Majerska, Julia Latosińska, Rafał Dziwisz, Dominik Stroka, Antek Sztaba, Wojciech Dolatowski, Bartosz Bandura, Paulina Narożnik i Dasha Melekh. Scenariusz napisał Mariusz Napiórkowski wraz z Katarzyną Szyngierą i Mirosławem Wlekłym. Choreografię przygotowała Barbara Olech, scenografię - Milena Czarnik, a kostiumy – Arek Ślesiński. 
Fot. Arsen Petrovych/TVP/East News