Nasz teatr logo

48. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa" rozstrzygnięte

Zakończyły się 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne podsumowujące konkurs „Klasyka Żywa”. Dwie równorzędne nagrody im. Wojciecha Bogusławskiego odebrały - Teatr Ludowy w Krakowie za "Chłopów" w reż. Remigiusza Brzyka oraz Teatr Wybrzeże w Gdańsku za "Wyzwolenie" w reż. Jana Klaty.
   Nagrodę za scenografię i kostiumy w spektaklu "Przygody Koziołka Matołka" z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie otrzymała Diana Marszałek. Nagrodę za odkrycie potencjału teatralnego tekstu Norwida w spektaklu "Miłość czysta u kąpieli morskich" w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie przyznano Zbigniewowi Brzozie. Maćko Prusak otrzymał nagrodę za ruch sceniczny, a Mirek Kaczmarek za mistrzowską wizję plastyczną w spektaklu "Wyzwolenie" w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
   Jury przyznało także nagrody aktorskie, które otrzymali:
- Paulina Wilczyńska za rolę Ireny Zapskiej w spektaklu "Gołoledź" w reż. Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego w Sopocie - dla Pauliny Wilczyńskiej, 
- Jan Nosal za rolę Księdza w spektaklu "Chłopi",
- Piotr Biedroń za rolę Konrada w spektaklu "Wyzwolenie",
oraz dwie nagrody specjalne:
- dla zespołu Teatru Niedużego w Sopocie za wyczucie stylu "muzykału" Jeremiego Przybory za spektakl "Gołoledź" i 
- dla zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Warszawie za błyskotliwe i pełne pasji aktorstwo w spektaklu "Przygody Koziołka Matołka".