Nasz teatr logo

70. urodziny Jana Frycza

15 maja 70. urodziny obchodzi jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, nazywany aktorskim kameleonem Jan Frycz. Z tej okazji życzymy solenizantowi wielu jeszcze wspaniałych ról filmowych i teatralnych, ciągłego głodu do nowych wyzwań, wspaniałych żaglowców do złożenia i pięknych pejzaży do uwiecznienia na płótnie.
   Jan Frycz ukończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralnej im. Ludwika Solskiego w 1978 roku. W teatrze zadebiutował w tym samym roku rolą Edmunda w „Damach i huzarach” Aleksandra Fredry w reżyserii Mikołaja Grabowskiego na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego.
   Po studiach należał do zespołu scen warszawskich: Teatru Narodowego oraz Teatru Polskiego. Od 1984 był aktorem Teatru im. Słowackiego w Krakowie, a w 1989 roku związał się z Narodowym Teatrem Starym. W 2006 roku przeszedł do Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracował jednak z wieloma innymi teatrami: Bagatelą, STU, teatrem krakowskiej PWST, a także z Teatrem im. Osterwy w Lublinie, Polskim we Wrocławiu, Nowym w Łodzi, poznańską Sceną na Piętrze oraz ze scenami warszawskimi: Polskim, IMKA, Komuną//Warszawa, Wielkim – Operą Narodową, a także z Teatrem Polskiego Radia i oczywiście Teatrem Telewizji Polskiej.
   Wśród licznych nagród i laurów zdobywanych na festiwalach teatralnych są m.in. nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza za kreacje na scenach krakowskich – rolę w „Opisie obyczajów… wg Kitowicza” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze STU i rolę Iwana w „Braciach Karamazow” Dostojewskiego w reżyserii Krystiana Lupy w Starym Teatrze (1990), krakowska Złota Maska (1999) oraz nagroda za rolę tytułową w „Królu Learze” Shakespeare’a w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze Nowym w Łodzi na 41. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2001). Za jedną z jego najwybitniejszych ról uchodzi kreacja Augusta Escha w „Lunatykach. Eschu, czyli Anarchi” Hermanna Brocha w reżyserii Krystiana Lupy z 1995 roku. 
   W telegraficznym skrócie przypominamy niektóre role teatralne - te z „małego ekranu” i te z Teatru Narodowego, choć trafiło się przedstawienie ze Słowaka i z tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego.

Fot. East News: Piotr Bławicki, Justyna Rojek; Reporter: Donat Brykczyński, Tadeusz Koniarz, Andrzej Iwańczuk, Jacek Domiński; TVP/East News: Ryszard Kornecki, Mirosław Stankiewicz, Ireneusz Sobieszczuk, Jan Bogacz

#urodziny #janfrycz