Nasz teatr logo

"Cudowne" w Teatrze Mickiewicza w Częstochowie

Pamela Leończyk reżyseruje tym razem w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Premiera spektaklu "Cudowne" w sobotę 18 maja.
   W 1912 roku wydarzył się proces sądowy, który wstrząsnął całym krajem. Był na tyle bulwersujący, że przykrył głośną wówczas tragedię Titanica. Wszystko za sprawą Damazego Macocha, paulina, który dokonał zuchwałej profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W toku śledztwa okazało się, że duchowny regularnie okradał jasnogórski skarbiec, wdał się w romans z łódzką urzędniczką Heleną Krzyżanowską i dopuścił się morderstwa na własnym kuzynie Wacławie.
   „Cudowne” to pełna realizmu magicznego opowieść o dzisiejszej Częstochowie, w której umieszczeni zostają bohaterowie skandalu sprzed ponad stu lat. Fantazja na temat kradzieży jasnogórskiego obrazu będzie punktem wyjścia do śledztwa w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o różne stany wiary i możliwości cudu. W przedstawieniu, silnie czerpiącym z konwencji kryminału, szczególnie mocno wybrzmi pytanie o współczesny podział w „mieście między klasztorem a kominem”.
   Na scenie wystąpią: Czesława Monczka, Teresa Dzielska, Sylwia Oksiuta-Warmus, Antoni Rot, Waldemar Cudzik, Michał Kula, Agata Ochota-Hutyra i Agnieszka Łopacka. Scenografia i kostiumy zaprojektowała Magda Mucha, choreografię opracował Daniel Leżoń, a muzykę napisała Magdalena Sowul. Za reżyserię światła odpowiada Paweł Murlik.