Nasz teatr logo

"Orfeusz w piekle" w Operze na Zamku w Szczecinie

„Orfeusz w piekle” Jacques’a Offenbacha to jedna z najsłynniejszych i najzabawniejszych operetek wszech czasów. Tym razem pojawi się 17 maja w Operze na Zamku w Szczecinie w musicalowej formie przygotowanej przez Jerzego Jana Połońskiego i pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka.
   W tej zwariowanej parodii muzycznej wszystko jest na opak, a historia bohaterów układa się przewrotnie, inaczej niż w mitycznym oryginale. Jest intryga, żart, ironia i całe mnóstwo komicznych, frywolnych zdarzeń z niezapomnianym „piekielnym galopem” z II aktu, czyli słynnym kankanem.
   To pozornie lekkie dzieło o znudzonych sobą mitologicznych małżonkach szukających miłosnych przygód, porusza tematy, które do dziś nie straciły na aktualności: podwójnej moralności, hipokryzji i nadużywania władzy przez elity.
   W inscenizacji Opery na Zamku świat antyczny zastąpi świat mediów – produkcji telewizyjnych, filmowych, internetowych, a akcja rozegra się wśród aktorów, celebrytów i gwiazd popkultury. Olimp stanie się wielkim show telewizyjnym, ziemia serialem paradokumentalnym, piekło – niskobudżetowym horrorem z przerysowanymi postaciami ze znanych filmów. Scena zamieni się w studio filmowe, a publiczność będzie obserwatorem wyświetlanej na dużym ekranie „wizji na żywo”…
   W podwójnej obsadzie w roli Orfeusza zobaczymy Dawida Kwiecińskiego i Łukasza Ratajczaka, a Eurydykę zagrają Yana Hudzovska i Ewa Olszewska. Ponadto wystąpią: Aleksander Kruczek/Rafał Żurek, Tomasz Łuczak/Kamil Pękala, Ewa Menaszek/Małgorzata Zgorzelska, Zuzanna Ciszewska/Agnieszka Nurzyńska, Aleksandra Bałachowska-Jagusz/Julita Jabłonowska, Ruslan Bilchak/Paweł Wolski, Katarzyna Nowosad, Tetiana Bilchak/Lucyna Boguszewska, Janusz Lewandowski, Sandra Klara Januszewska, Maria Krahel/Aleksandra Wojtachnia; operatorzy kamer – Vasyl Kropyvnyi i Bartosz Madej oraz Orkiestra, Chór i Balet Opery w Zamku w Szczecinie.
   Scenografię spektaklu i projekt plakatu opracował Wojciech Stefaniak, choreografię przygotował Karol Drozd, a kostiumy zaprojektowała Anna Chadaj.